Balear Adaları’na Seyir

Balear Adaları’na Seyir

Balear Adaları'na Seyir

Akdeniz’in en keyifli seyirlerini sunan Balear Adaları’nın büyüleyici ve bakir koylarına göz atıyoruz.

İspanya anakarasının 100 mil açığına kadar serpiştirilmiş Balear Adaları, özellikle de bakir kıyılar boyunca mesafeleri kısa sürede kat eden süratli motoryatlar için Akdeniz’in en keyifli seyirlerini sunuyor. Mayorka 1960’lardan beri popüler bir tatil merkezi olmasına rağmen ada sevimliliğini korumuş. İklim yaz aylarında çok sıcak olsa da bimini ya da tente altındayken rahatsız edici değil.

Merkez Palma şahane, sarı taşlardan inşa edilmiş katedraliyle büyük körfezin ucunda boy gösteriyor. Şehirde ve civarında şık marinalar ve daha ufak limanlar bulunuyorsa da, Mayorka çevresinde yer alan girintili çıkıntılı kıyı şeridine yayılmış ‘cala’ adı verilen pek çok kayalık koyda demirlemek mümkün. Kuzeyde turizmin etkilemediği, taşra geleneklerinin sürdüğü ufak köyler bulunuyor.
Daha ufak olan Menorka ve İbiza’da bolca koy bulunuyor, özellikle de benim şahsen tercih ettiğim daha sakin Menorka’da. İbiza parlak gece hayatıyla tanınıyor ancak şehir merkezinden uzakta, teknenizde bağımsız seyahat etmenin tadını çıkartıp tüm bu patırtıdan uzaklaşabiliyorsunuz.

Bu yazı için Balerler’de en sevdiğim 10 büyüleyici koyu seçtim, çoğu da motoryat ve bağlama yerlerinin merkezi olan Mayorka’da, birkaç tanesi de Menorka ve İbiza’da. Bu kadar çok koyun arasından 10 tanesini seçmek hiç de kolay olmadı! Bu son derece sübjektif bir seçki, mümkün olduğunca sakin bir seyir ve demirlemeyi tercih eden şahsi tercihlerimi yansıtıyor.
Balerler’in çevresindeki çoğu demirleme yeri yalnızca sakin havada gündüz demirlemeye müsait ancak önereceğim 10 yerden bir kısmı gecelemek için de mükemmel. Yerli denizcilerin kendilerine özel gizli yerleri vardır elbette ama bunlar da benimkiler ve umarım ziyaret ettiğinizde hoşunuza giderler.

MAYORKA

1- Cala de sa Font
Bu sevimli koy doğu kıyısında, ufak bir marinası bulunan bir sayfiye olan Ratjada’nın hemen iki mil güneyinde yer alıyor. Sa Font’ta beyaz kumsalın açığında 5-6m derinlikteki berrak turkuaz suda demir atılıyor. Çevresinin tamamen bakir olduğunu söyleyemem; kıyıda bir beach club ve apartmanlar var ama gene de dinlendirici atmosferi nedeniyle burada sakin havada bir gece demirlemiştik.
Mayorka çevresindeki çoğu koy gibi Cala de sa Font da eskiden tablolara konu olacak kadar güzel görünümde bir balıkçı köyüymüş. Artık balıkçı tekneleri olmasa da eskiden nasıl bir yer olduğunu hayal edebilirsiniz.

Bende eskiden kalan sakin koyda demirlemiş geleneksel balıkçı teknelerini (llaüt) gösteren kartpostallar var.
Plaj yaz ortasında kalabalık oluyor ama demirde oturduğunuz yerden bu hareketliliği izlemek de keyifli. Şnorkelle yüzmek için mükemmel, özellikle de kayalık kuzey tarafında koyun dışına doğru gidince bolca balık görmek mümkün.

Karaya çıkarken kıçtan takma motoru almamak daha iyi. Botu kumsala çekip, küreklerinizi de yanınıza almanızı tavsiye ederim – ufak çocuklar botların üzerinde zıplamaktan keyif alıyorlar. Plajdaki barda soğuk bir şeyler içip, lezzetli bir iki lokma atıştırabilirsiniz. En yakın kasaba birkaç mil içeride yer alan Capdepera.

Balear Adaları gezi yazımızın devamını Eylül 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.