Bavaria R55

Bavaria R55

Bavaria’nın IPS pod’larla donatılmış en büyük motoryatı Bavaria R55 ile Alaçatı açıklarında test seyrine çıkıyoruz.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

Bavaria’nın geçtiğimiz yıl suya indirdiği 17.60 metre boyundaki en büyük motoryatı R55, aynı zamanda tersanenin R-line serisindeki en büyük flybridge modeli. Bavaria bu tekneyi IPS’lere uygun tasarlayıp, yaşam alanlarını genişleterek ve pod’lardan en iyi şekilde yararlanarak; verimlilik, performans ve denizciliği üst seviyede, övgüye değer bir tasarım ortaya çıkarmış.
Şubat ayında yapılan Boat Show Tuzla’da R55’i görmüş, test için listemize almıştık. Güzel bir yaz gününde teste çıkmak üzere Port Alaçatı Marina’dayız. Bavaria Türkiye Distribütörü Gena Yacht satış sorumluları Murat Tınaz ve Ata Kavas ile bu dikkat çekici tekneyle seyre çıkıyoruz.

Bavaria R55 test seyri
ETKİLEYİCİ YERLEŞİM
Teknenin havuzluğuna tik kaplı hidrolik yüzme platformundan geçiliyor. Opsiyonel olarak sunulan bu hidrolik platform hem yanaşmalarda hem de denize giriş ve çıkışlarda misafirlere büyük rahatlık sağlıyor. Platformun genişliği sayesinde üzerine 3.10 metre boyunda bir servis botu koyabiliyorsunuz. İşlem son derece basit. Botu tekneye yanaştırıp, hidrolik platformla yukarıya kaldırıyorsunuz. Havuzluğun altında geniş bir lazaret bölümü bulunuyor. Kıç aynayla birlikte iskele taraftan girişi olan bu depolama alanı istenirse donanımları yapılarak mürettebat ya da ekstra misafir kamarası olarak organize edilebiliyor.

Havuzluğa sancak taraftaki tik kaplı basamaklarla ulaşılıyor. Burası sekiz kişinin rahatlıkla oturup, açık havada sosyalleşebileceği, L oturma grubuna ve katlanır bir yemek masasına sahip. Havuzluk alanında bulunan 50 litre kapasiteli mini-buzdolabı içeriye girmeden içeceklerinize ulaşabilmenizi sağlıyor. Ayrıca yanaşma ve ayrılma manevralarını mürettebata ihtiyaç duymadan tek başınıza kolayca yapabilmeniz için havuzlukta bir joystick ünitesi bulunuyor.

Havuzluktan salona geçiş kayar sürgülü cam kapıdan yapılıyor. Girişe yerleştirilen tam donanımlı mutfak; salona, havuzluğa ve flybridge’e servisi kolaylaştırıyor. Mutfak yerleşimi oldukça başarılı; her iki yanda bolca dolap ve yukarıdan indirilerek burayı oturma alanından ayıran bir panjur var. Mutfakta 180 litrelik derin donduruculu bir buzdolabı, bulaşık makinesi, dört gözlü seramik ocak, fırın, aspiratör gibi bir evi aratmayacak şekilde her şey düşünülmüş.

Bavaria R55 test yazısının devamını Aralik 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Aralık sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..