Büyük buluşma

Değişen dünya değişen tasarımlar - 2021 Nisan ayı EditoPandemi henüz bitmedi ancak aşılarla birlikte daha normal bir yaşama doğru ilerliyoruz. İki yıl aradan sonra eylül ayı Cannes’da başlıyor. Bu büyük buluşma tüm sektör için heyecan verici. Deniz ve tekne tutkunları, yat üreticileri 7 Eylül’de Cannes Yachting Festival’de bir araya gelecek. Yazı İşleri Müdürümüz Kadir Pirasoğlu Cannes’da dünya premierini yapacak 40 tekneyi sizler için yazdı. Cannes yolcuları için bir ön hazırlık, gidemeyenler içinse sektörü takip edebilmek adına güzel bir dosya oldu. (Sayfa 32)

Cannes’ın hemen ardından İstanbul’da da iki fuar planlanıyor. Biri 18 Eylül’de Pendik Marinturk Istanbul City Port ev sahipliğinde başlayacak olan Marmara Boat Show, diğeri ise 2 Ekim’de Tuzla Viaport Marina’da yapılacak olan Uluslararası Boat Show Tuzla Deniz Fuarı. Eğer pandemi şartlarında bir sıkıntı olmazsa iki yılın acısını çıkaracağız gibi duruyor. Biz yine de maskeleri unutmayalım!

Son iki yılımızda seyahatler, fuarlar sekteye uğradı ancak teknelere ve denize olan ilgi çok arttı. Bunu sanırım son bir yıldır sık sık dile getiriyoruz. Türkiye yatçılık için muazzam bir doğaya sahip. Marmaris, Göcek, Bodrum’da cennet koylarımız var. Ancak onları yeteri kadar koruyamıyoruz. Yeşille mavinin buluştuğu bu koylarımız maalesef hazin bir yangına kurban oldu. 28 Temmuz’da başlayan yangın yayılarak büyüdü ve sekiz gün sürdü. Bölgedeki halk, denizciler, müzisyenler, kısacası oraya gönül veren herkes orman ve itfaiye ekipleriyle birlikte mücadele verdi. Sekizinci gün rüzgârın da durmasıyla yangın söndü ama geride büyük hasar bıraktı.

Bu mücadelede emeği geçen birçok dostumuz var… Yaşananları onların kaleminden dergimizin sayfalarına taşıdık. (Sayfa 94) Özellikle gönüllü yelkenciler ekibi, denizciliğin verdiği tecrübeyle çok planlı bir şekilde çalışmış. Bülent Çelik dergimize yazdığı “yangın güncesinde” “Fırtınaya teknesini ve ekibini hazırlayan bir denizci gibi, başımıza gelebileceklere hazırlıklı olmalıydık” diyor. Haklı. Belli ki bundan sonra hayatımızda sıkça doğal afetle karşılaşacağız…

Hepimiz “fırtınaya teknesini hazırlayan bir denizci gibi” hazırlıklı olmalıyız.

İyi okumalar, iyi seyirler…

Selcen Tanınmış Işıldar
MBY Yayın Yönetmeni