Büyüleyici Thassos Adası

Büyüleyici Thassos Adası

Thassos-adasi-donusu-kavala

Isak Dinesen’in “Hayattaki her şeyin çözümü sudur; yani ter, gözyaşı ve deniz suyu” sözünü kendisine rehber edinen 22 deniz tutkununun oluşturduğu Sail Nation grubu Thassos Adası ’na seyir notlarını bizimle paylaştı.

Yazı ve fotoğraflar: Melis Gülboy, Burak Dikmenoğlu

Boğaziçi Üniversitesi Yelken Takımı sayesinde tanıştığım yelken sporundan üniversite sonrasında uzaklaştığımı fark ettim. Benimle aynı durumda birçok mezun vardı. Hepimiz kariyer peşinde koşmaktan dolayı deniz ve denizcilikten uzaklaşıyorduk. Hem bu gidişe “dur” demek hem de yelken yapmayı seven deli dolu insanları karada ve denizde biraraya getirmek istedik. Egemen Gök’ün de bu düşünceyi paylaşmasıyla Sail Nation grubu doğmuş oldu. Sail Nation olarak ilk gezimizi uzun süredir keşfetmek istediğimiz Kavala ve Thassos Adası’na yaptık. Bu gezide bizimle olan denizciler ve denizci adaylarıyla oldukça güzel vakit geçirdik. Beş gün süren seyrimizde filomuz üç tekneden oluşuyordu. Bunlar; Alexandros (Jeanneau 42.2), Nikea (Bavaria 46) ve Okeanos’tu (Bavaria 39). Seyirdeki ekibimiz ise 22 kişiydi. İngiltere, ABD ve Almanya’dan gelen arkadaşlarımız oldu. Ekibin büyük çoğunluğu ise Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi ve mezunlarından oluşuyordu.

Yunanca öğreniyoruz
İstanbul’dan otobüs yolculuğuyla Kavala’ya vardık. Buraya vardığımızda öğrendiğim ilk sözler deniz anlamına gelen “Thalassa” ve küllük anlamına gelen “Thasaki” oldu. Kavala rahat bir bölge. Etraftaki Yunanca yazıları görmezseniz Marmaris’e benziyor. Yiyecek içecek alışverişi, teknelerin hazırlanması gibi lojistik işleri hallettikten birkaç saat sonra üç tekne yan yana denizdeydik.

Kavala-LimenasLimenas – 40°46’51.1”N 24°42’21.2”E
Kavala’dan çıktıktan sonra ilk yüzme molamızı Thassos’un kuzeyindeki Prinos Koyu’nda verdik. Burada demir atarak alargada kaldık. Koyun fazla içine girmeden biraz açıkta demir atmanızı tavsiye ediyoruz. İç tarafta çok tekne var ve ters bir dalga istenmeyen kazaların yaşanmasına sebep olabilir. Ardından iki saate yakın süren bir yelken seyriyle Thassos Adası’nın en büyük limanı olan Limenas’a vardık. Limanda elektrik ve su istasyonları çalışmıyordu. Bölgeyi ziyaret edeceklere tavsiyemiz Kavala Marina’dan çıkmadan ikmal yapmaları olur. Gerçekleştirdiğimiz bu kısa seyirde kendimizi fazla yormadığımız için limanın çevresini keşfetme şansımız oldu. Filomuzun rehberi Dimitris bizi ilk olarak Thassos Antik Tiyatrosu’na, ardından burundaki beach barda günbatımını izlemeye götürdü. Bembeyaz çakılların üzerinde ayaklarımız suda güneşin bulutları boyayıp kendisini silmesini izledik. Günbatımı sarhoşluğu yetmezmiş gibi, akşama doğru uzo sofrasındaydık. Ne istediysek yediğimiz içtiğimiz bu sofradan kişi başı 10 Euro ödeyerek kalkmak bizi şaşırttı.

Büyüleyici Thassos Adası yazısının devamını Eylül 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.