Dufour 56 Exclusive

Dufour 56 Exclusive

Dufour 56 Exclusive

Fransız markanın yenilediği Dufour 56 Exclusive modeliyle deneme seyrine çıkıyoruz. İddialı “Exclusive” adını ne kadar hak ettiğini görmek için sabırsızlanıyoruz.

Dufour yatlar bazı yönlerden biraz eski Citroën arabalar gibiler: Farklı ve alışılmadık olmalarının yanı sıra işini tutkuyla yapan, yaptıklarına sıkı bir inançla bağlı kişiler tarafından yaratılıyorlar. Son yıllarda kuşkusuz daha anaakım hale geldilerse de, markanın Fransız seceresi İtalyan tasarımı ve dekorasyonuyla biraraya gelince ortaya yavan ya da sıkıcı bir ürün çıkma ihtimali düşük.

Fransız-İtalyan şıklığıyla dikkat çeken Dufour 56 Exclusive seri üretilen modern bir gezi modeli olsa da, kendine has havasıyla benzerlerinden ayrılıyor. Hikayenin sonunu anlatıp tadını kaçırmak istemeyiz ama Dufour tüm bu koşullarla, tam da ümit ettiğimiz gibi, zarafetle mücadele etti. Nihayetinde bu boy bir tekne Solent’teki hafif havayla baş edemeseydi bir şeylerin eksik olduğunu düşünürdüm. Tekne bize, Dufour’un 2014 yılında piyasaya sunulan Grand Large 560’ı başarılı bir şekilde değiştirip, daha rafine hale getirdiğini gösterdi. Değişiklikler tekne sahiplerinin önerileri doğrultusunda, daha çok detaylar ve dekorasyonda yapılarak tekne modern bir hale getirilmiş. Bu yeni haliyle 56 ve 63ft’lik kardeşi, artık 310’dan başlayan ve Drakkar-24 günlük teknesinin de dahil olduğu Dufour ürün serisinin en üstündeki ‘Exclusive’ serisini oluşturuyorlar.

Dufour 56 Exclusive Salon
Dufour 56 Exclusive – Salon

Eski ve yeni

Rakipleri gibi Dufour 56 Exclusive ‘de hayatı kolaylaştırmak ve yelkene yeni başlayanları cezbetmek üzere tasarlanmış: Çocukluğu dingi ve ufak yelkenlilerde geçenlerin bu fikre alışması biraz zaman alsa da, bu 50 küsur feet’likleri ilk tekneleri olarak alanların sayısı her geçen gün artıyor. Bunun en önemli nedenlerinden biri teknelerin daha kolay kullanılabilmesi, çoğunlukla kendinden tramolalı flokları olması, çoğunda yelkenlerin elektrikli vinçlerin de yardımıyla havuzluktan idare edilebilmesi. Daha kısa bir süre önce 35ft (10.5m) üzeri ve civarındaki cruiser’lar daha çok offshore yatları olarak görülüyordu. Kıyıda seyir yapmak isteyenler için daha ufak seçenekler vardı, bunların çoğu büyük dingi olarak bile adlandırılabilir. Dolayısıyla 35ft ve üzerindeki tekneler genellikle sapasağlam, aynı eksende gurcataları olan direk başı armalı, kimi zaman yelken alanını daha kolay idare etmeyi sağlayacak şekilde ayıran ikinci bir direği olan, derin ve dar gövdeli, fribordu alçak, nispeten uzun salmalı, küçük lombozlu, deplasmanı ağırca, tekneyi sağlamlaştırmak için içinde bolca bölme bulunan ve seyir sırasında oradan oraya savrulmamak için sağlam tutamakları olan tekneler olurdu.

Dufour 56 Exclusive test yazısının devamını Ağustos 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.