En iyi açıkdeniz tekneleri

En iyi açıkdeniz tekneleri

En iyi açıkdeniz tekneleri

Size en uygun tekneyi nasıl seçersiniz? Farklı gezi programlarına uygun en iyi açıkdeniz tasarımlarını sizin için inceliyoruz.

Açıkdeniz seyri için hangi tekneyi seçmelisiniz? Bu soru yelkenciler arasında en şık teknenin hangisi olduğu veya en iyi yarışçının kim olduğu sorularından bile daha çok tartışma yaratıyor. Yarış tasarımları birbirleriyle kıyaslanırken gezi yelkencileri gerçek okyanus seyrinde farklı tekneleri denemekte sınırlı fırsat yakalayabiliyor.

Burada yılların tasarım ve üretimleri içinden en üst sıradakileri size getirmeyi amaçlıyoruz. Yıllar içinde Yachting World İngiltere test ekibi bu teknelerle denize çıktı, testler yaptı ve Yılın Avrupalı Teknesi ödülleri için jüride bulundu. Birçok model üzerinden geçerek yelkencilerin istek listesinde olması gerektiğini düşündüğümüz 43 farklı modeli biraraya getirdik.

Doğru seçimi yapmanız okyanus geçişi veya uzun bir seyir sonrasında teknenizin nasıl kullanılacağına bağlı olabilir. Demirde mi yaşayacaksınız yoksa kıyı seyirleriyle geziye devam mı edeceksiniz? Demirde kalacaksanız ihtiyacınız geniş kamara hacimleri, bot indirme ve kıyıya yakın demirleme kolaylığı ve teknede yelken deneyimi olmayan misafirlerin rahatça kalmasını sağlayabilmesi olacaktır. Bu düşünceler açıkdeniz gezi katamaranlarının önlenemez yükselişine neden olmuştur, tek gövdeliler bu alanda rekabette çok zorlanırlar.

Ancak rotanız ve programınız denizde daha çok zaman geçirmenizi ve değişken şartları öngörüyorsa veya işlerin çok daha zor olduğu sularda olacaksanız bir tek gövdeli daha doğru tercih olabilir. Bir Lagoon Jan Mayen Adası veya Beagle Kanalı için çok doğru olmayacaktır.

Doğru seçimi yapmak için planladığınız maceraya en uygun tekneyi bulmanız çok önemli olduğundan yazımızı kategorilere ayırdık; konfor için en iyisi, aileler için, performans için ve keşif gezileri ve yüksek enlemler için. Farklı bir bakış açısı için ARC ve World ARC’nin organizatörü World Cruising’den Jeremy Wyatt bizlere 20 yılı aşkın sürede gördüğü her formda, boylarda ve karakteristikte tekneler (ve mürettebatları) üzerine görüşlerini aktardı.

En iyi açıkdeniz tekneleri dosyamızın devamını Eylül 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.