Ferretti 580 – Seyir testi

Ferretti 580 – Seyir testi

Sakin olun, Ferretti’nin flybridge’li yeni modeli 580 o kadar şık, konforlu ve iyi düşünülmüş ki üzerinizde şok etkisi yaratabilir.

Motoryatlar giderek daha acayipleşiyor. Son Cannes fuarında sergilenen farklı form ve tipler bugüne değin karşılaştığımız en aşırı örnekler oldu. Birkaç yıl öncesine kadar beyin fırtınası toplantılarında gülüp geçilecek konseptler artık onaylanıyor. Bu çılgın deneme arzularının tersanelerin aşırı özgüvenlerinden mi, gergin ümitsizliklerinden mi kaynaklandığını anlamak oldukça zor. Her şeyin tam tersine olduğu ve neresinin ön, neresinin arka olduğunu söyleyemeyeceğiniz tasarımlar da vardı. Başka dünyalardan gelmiş gibi görünüşleriyle insana tamamen ters döndürüldüğünde de doğru yönleri yukarıda olduğundaki kadar dengeli olacağını düşündürenlerini de gördük.

Bazıları ise çok gariptiler, ne işe yaradıklarını ve ne için kullanılacaklarını merak ediyordunuz. Tabii bunların hepsi çok iyi ve eğlenceli. Yenilik daima merak uyandırır ve bazen hiç umulmadık verimli yönlere hareketi başlatır. Ancak yine de bir sıra tanıdık motoryatın ziyaretçilerini beklediği Ferretti Yachts bağlama yerlerine geldiğimizde hafif bir rahatlama hissi yaşıyoruz. Konu flybrdige’li gezi tekneleri olunca, bu ne yaptığını kesinlikle bilen bir tersane. Tutucu görünüyorlar, ancak gerçekte böyle değiller, ürün serilerini sürekli güncelliyorlar ve asla yeni fikirlerden korkmuyorlar. Ancak aynı şekilde, eski fikirleri iyi olduklarında kullanmaya devam etmekten de korkmuyorlar.

Dümen, salon ve kuzine dev camlar sayesinde panoramik manzaraların keyfini çıkarıyor.
Dümen, salon ve kuzine dev camlar sayesinde panoramik manzaraların keyfini çıkarıyor.

ANA GÜVERTE

Havuzluktan yeni Ferretti 580’in salonuna adım attığınızda kendinizi kuzinede buluyorsunuz. Forli tersanesi bu sosyal stilde ana güverte yerleşimini ilk kullananlardan biri ve işe yaradığı için küçük modellerinde yıllardır bunu tercih ediyor. Yarattığı samimi aile görüntüsü teknenin büyük olasılıkla kullanılacağı amaçla uyum içinde. Faydalar çok açık. Camı aşağı kaydırdığınızda kuzine her iki yöne bakan keyifli bir açık plan servis istasyonuna dönüşüyor ve baş-kıç oturma alanlarını ayırmaktan çok birleştiriyor. Dezavantajları var mı? Bizce hiç yok.

Tersane 570 modelinin üretimini geçen yıl durdurdu ve yeni model 60cm daha uzun ve 15cm daha geniş. Ayrıca daha ağır, ancak daha fazla beygir gücüne sahip ve biraz daha yüksek tüketimli makinelerine uygun daha büyük yakıt tankları var. Alberto Salvagni’ye ait dış tasarım şık modernlikle gerçek otoriteyi bir araya getiriyor. Bu modası kısa sürede geçecek bir stil değil.

Ferretti 580 test yazısının devamnını Şubat 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.