Greenline’dan yüzde 100 elektrikli filo

Greenline’dan yüzde 100 elektrikli filo

Greenline Yachts, Norveç’te ilk yüzde 100 elektrikli teknelerden oluşan charter filo anlaşmasını yaptı.

Alternatif enerji kaynaklı motorlu teknelerde lideri markalarından Greenline Yachts, Norveç’te Canal Boats Telemark AS, W-Yachts ve Torqeedo ile işbirliği yaparak ilk yüzde 100 elektrikli teknelerden oluşan filo anlaşmasını yaptı.

Proje ilk olarak 2019’da Boot Düsseldorf’ta başlatıldı. Devrim niteliğindeki proje E-Drive sistemiyle donatılmış altı yeni Greenline tekne ile başlatılıyor. İlk etapta iki adet Greenline 33 ve dört adet Greenline 39 kullanılacak.

Greenline 33 ve 39, lityum pil ve elektrik motor sistemleriyle 7 knot seyir hızında seyredebiliyor. 11 knot azami hızda da sessizce ve herhangi bir emisyon olmadan seyredebiliyor. Tekneler 80kWh akü kapasitesiyle, tek bir şarjla 40nm’ye kadar menzile sahipler.

Filo merkezi, güney Norveç’in önemli tatil beldelerinden biri olan Porsgrunn’da konuşlanacak. Beldede, uluslararası bir havaalanı ve Danimarka ile feribot bağlantısına yakın ve yerel tren istasyonuna sadece üç dakikalık yürüme mesafesinde. Bu popüler tatil beldesinin, ilgi çekici bir sahil şeridi bulunuyor. Ayrıca heybetli dağları ve yoğun ormanlarıyla dikkat çekici doğal güzelliğe ve su kanallarına sahip.

Denizlerde elektrikli tekne kullanımının yaygınlaşması için bir öncü bir plan görevini üstlenen proje hakkında şirketten yapılan açıklamada:

“Norveç Çevre ve İklim Bakanlığına bağlı Enova SF’nin bölgede kurduğu, Tesla’nın süper şarj ağına benzer şarj üniteleri ile donatılan bölge, elektrikli teknecilikte devrim yaratacak yepyeni bir girişim olup, dünyanın diğer bölgeleri içinde başarılı bir örneği temsil edecek.” denildi.

Greenline Yachts Satış ve Pazarlama Müdürü Luca Raumland: “Greenline Yachts, ilk hibrit H-Drive modelini 2008 yılında piyasaya sürdü ve o zamandan beri hibrit motorlu teknelerde pazar lideri haline geldi. 2020’nin başından bu yana, üretimimizin yüzde 60’ından fazlasını elektrikli veya hibrit sistemlerle inşa ettik. Buna rağmen bu proje bizi çok heyecanlandırdı. Giderek büyüyen sürdürülebilir enerji sistemleri hem son kullanıcılar için hem de yatırımcılar için, daha temiz ve verimli bir gelecek vaat ediyor.” dedi. Çevreci bu girişimin gelecekte başka projelere de örnek teşkil etmesi bekleniyor.