Hayallerimizin gerçek olduğu yıllar

Hareketli günler - 2023 Ocak ayı Edito2023’ün ilk sayısı biraz duygusal başladı. Aralık ayının 15’inci yaşımız olması dolayısıyla yıllardır birlikte çalıştığımız isimlere mikrofon uzattık… Onlardan gelen mesajları her dinlediğimde içimi bir sevinç kapladı. İnsan işini severek yaptığında aradan yıllar da geçse heyecanı kaybolmuyor. Denize olan tutkum yıllar önce mesleğimle birleşti ve kendimi bir anda derya deniz bilgilerin içinde buldum. Çok tekne tanıdım, zaman zaman anlamakta zorlandığım teknik yazıları, yine konunun uzmanlarından destek alarak, okudum. Kâh öğrendim kâh yeterince bilgiyi alıp yoluma devam ettim. Benim gibi bu dergide emeği geçen arkadaşlarım da benzer duygular içinde.

Bir deniz kültürü dergisini yayına hazırlamak sadece bir dergi hazırlamaktan çok farklı. O suyun içine girdiğinizde, bu dünyayı yeni tanıyor olsanız bile büyüsüne kapılıyorsunuz. Aynı şey bence okurlar tarafında da geçerli. Kimi zaten bu dünyanın içinde, o yüzden okuyor. Kimi ise merak duyuyor, öğrenmek istiyor. Bir iki kez dergi almakla başlıyor ve sonra bir anda kendini büyük bir okyanusun içinde buluyor.

Okyanus, çünkü edebiyatından tutun teknik konularına kadar, o kadar çok yeni bilgi var ki bu dünyada. Ve sürekli değişiyor, yenileniyor. Tıpkı deniz şartları gibi…

Başka Türlü Yaşamak ekibinden Özlem, Atlas Okyanusu’nu ilk kez solo geçen Türk kadın olmak üzere yola çıkan Başak Mireli ile Cabo Verde’de röportaj yaptı. Bu ay okyanusa yelken açacak iki kadın. Biri yalnız, bir eşiyle… İkisinin de çocukluk hayali üstelik. Röportajı okurken ben de oturduğum yerden duydum o heyecanı. İçlerindeki parıltılı telaş bana da bulaştı. Başak’ın Özlem’e söylediği birçok cümle inanın hâlâ aklımda. Nokta atışlar. Birçok spora ilgi duyup, hep en tepe noktasını yapmak isteyen Başak yıllardır yelkenden vazgeçmiyor. Bu duygusunu da “Yelken ve denizci olmak o kadar engin bir dünya ki sürekli öğrenmeye devam edebiliyorum. Onun için sıkılıp tamam bunu yaptım deyip bir kenara koyamıyorum.” diyor.

İster bir kaptan, ister yelken öğrencisi, ister meraklı bir okur olun, gerçek şu ki bu büyülü mavi dünyaya adım attığınızda kolay vazgeçemeyeceksiniz. Yelkenli, motoryat, katamaran, sandal, bot, kano vs vs.. Kendinize uygun bir araç bulup suyun üzerinde olacaksınız.

Hepimizin hayallerinin, yolunu bulduğu bir yıl olsun.

İyi okumalar, iyi seyirler.