Herkes denizci olacak

Herkes denizci olacak

İlham almalı - 2019 Kasım ayı edito

Öylesine olağanüstü bir dönemden geçiyoruz ki hepimiz bundan sonraki hayatımızın eskisi gibi olamayacağı konusunda hemfikiriz. Peki Kovid-19 sonrası yeni hayatımız nasıl olacak?

Bu konuda net cümleler yazmak pek mümkün olmasa da geçirdiğimiz bu günlerde aldığımız sinyaller bizim bir resim çizmemize yardımcı oluyor.

Bu süreçte o kadar çok şey öğrendik ki… Mesela çoğunluğumuzun evlerde çalışabildiği, doğadan insan eli çekildiğinde dünyanın nasıl kendine geldiği, azla yetinmenin o kadar da zor olmadığı, tüketimimizin büyük bir kısmının ne kadar da gereksiz olduğu…

Evlerimizin sınırlı alanları içinde geçirdiğimiz günlerde en zorlanmayanlar kimler biliyor musunuz? Denizciler ve teknede yaşayanlar. Onlar zaten tekneyle yaptıkları uzun seyirler sayesinde bu ‘kısıtlamalara’ aşinalar. Kovid 19 bize aslında ideal olanın bu yaşam olduğunu işaret ediyor. Teknedeki (dünyadaki) kısıtlı kaynakları verimli ve kontrollü bir şekilde kullan diyor. Teknede malzemelerimiz bitince bir limana yanaşabiliyoruz ama dünyamızın yanaşacağı bir liman yok unutmayalım.

Korona sayesinde öğrendiğimiz bir diğer şeyse; dijital dünyanın o kadar da sevimsiz olmadığı… Şöyle bir geriye dönüp bakarsanız, daha önce zamansızlıktan yapamadığımız birçok şeyi (konsere gitmek, uzaklardaki dostlarla buluşmak, konferanslara katılmak) sanal dünyada ne kadar kolayca yapabildik bu dönemde.

Dergi ve kitapları basılı okumanın yeri kuşkusuz ayrı. Ama bu süreç bize bu alanda da online olabilmeyi öğretti. Adımlarını önceden attığımız YouTube kanalımız Oşinaryus’un izlenme süresi ve abone sayısı bir hayli arttı. Belli ki yeni hayatımızda biz de oraya daha çok ilgi gösterip bol bol yeni videolar üreteceğiz. Dergimizin instagram hesabından (@mby_tr) akşamları yaptığımız canlı sohbetler de bir hayli ilgi görüyor. Vakit bulup bir araya gelemediğimiz bir sürü isimle bu sayede buluştuk… İnstagram sohbetlerimizi kaçıranlar “Deniz Sohbetleri” adıyla podcast olarak dinleyebilir ya da yine YouTube/Oşinaryus kanalımızdan izleyebilir.

Bu yeni hayat sanıldığı kadar da kötü olmayabilir. Sadece teknedeki minimalist yaşamı hayatımızın her yanına taşıyalım yeter.

Sağlıklı ve bol seyirli günler dileğiyle…