Jeanneau Leader 46

Jeanneau Leader 46

Jeanneau zarif, dengeli ve akıllı tasarlanmış yeni Leader 46 ’yla çekici sportcruiser serisinin yeni amiral gemisine kavuştu.

Jeanneau Leader son yıllarda epey gelişerek hoş, ufak haftasonu teknelerinden, olgunlaşmış bir sportcruiser serisine dönüştü. Leader 46 serinin zirvesini belirlese de, tersane serinin tekneleri biraz daha büyürse Leader’ların Prestige serisine karışacaklarını itiraf ediyor.

Bu nedenle Leader’ların en büyüğü olacak bu tekne bakalım serinin de en iyi teknesi mi? Yenilikçi 36 ne kadar etkileyici olsa da 40, müşterilerin 40ft bir tekneden beklediği bazı ince detaylara sahip olmadığından bizi biraz hayal kırıklığına uğratmıştı. 45ft piyasasında baskı daha da büyük, 46 Princess ve Fairline gibi rakiplerin yanı sıra Bavaria ve Bénéteau Group’un aynı ölçülerdeki Gran Turismo 46’sıyla yarışacak.

Leader’ın en büyük avantajı sunduğu seçeneklerin fazlalığı; tekne IPS ya da kuyruk tahriklerle donatılabiliyor, havuzlukta kapı isteğe bağlı, iki ya da üç kamara seçeceği mevcut. Deneme seyrimizde hem IPS, hem de kuyruk tahrikli tekneyle seyre çıkma imkanımız oldu, ancak daha popüler olacağını tahmin ettiğimiz IPS’le donatılan, havuzluk kapısı bulunan ve bu nedenle daha popüler olacağını sandığımız tekneye odaklanacağız. Hava şartlarının güvenilmez olduğu düşünüldüğünde havuzluk tenteleriyle uğraşmaktansa kapıyı kapatmak çok daha kolay. Kapılar olduğunda güverte katı aksamları da kullanılabildiğinden aşağıda yemek masasına ihtiyaç kalmıyor ve üç kamara yerleştirilebiliyor. Ayrıca IPS600’ün D6 370 kuyruk tahrikli makineden daha popüler olacağını düşünüyoruz, bunun nedeni pod drive’ın her iki yanındaki 435hp makinelerin yanı sıra daha yüksek performans ve üstün joystick manevra kabiliyeti.

Eğer Open versiyonu tercih ederseniz (adı sizi yanıltmasın teknenin bir tavanı var, yalnızca kapı yok) havalar kötü olduğunda aşağıdaki yemek masasına ihtiyacınız olacak, bu durumda yalnızca iki kamaraya yer kalıyor. Open versiyon güneşin tadını çıkarmak için daha uygun olacaktır. Kıçtaki sabit güneşlenme minderinin boyutları iyi ve tavanın gölgede bıraktığı bölümden ileri uzanıyor.

Jeanneau Leader 46
Jeanneau Leader 46

Detayların önemi

İki tekne karşılaştırıldığında daha zarif bir profile sahip, kıçta kesintisiz hatları bölen bir kapının bulunmadığı Open daha güzel görünüyor. Karar vermeniz gereken bir başka konu da havuzlukta dönüştürülebilir koltuk ve masaları mı yoksa sabit güneşlenme minderini mi tercih edeceğiniz. Basına dağıtılan fotoğrafların çoğunda ikinci seçenek görülüyorsa da, biz ilkini tercih ederiz.

Yazının devamı Ekim 2016 sayımızda..

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.