Jeanneau Sun Odyssey 490

Jeanneau Sun Odyssey 490

Sun Odyssey 490 seyir deneyimi

Pip Hare, markanın popüler gezi serisinin sekizinci nesil üyesi Sun Odyssey 490 modelinin ilk gövdesini test ediyor.

Fransa’nın batısındaki Les Sables d’Olonnes limanında demirli, sert açılı, suya yakın, güçlü görünümlü safkan açıkdeniz teknelerinin baş istralyalarında savaş flamaları dalgalanıyor. Sun Odyssey serisinin sekizinci neslinin ilk üyesi SO490, Vendêe Globe yarışının ev sahibi olan limanda bu açıkdeniz devlerinin arasında oturuyor. Etrafındaki yarışçı gövde formlarının bu en yeni 49ft (su hattı boyu 43ft) modeli etkilediğine şüphe yok.

Benzer formda 41ft SO440’ı da içeren yeni Sun Odyssey serisi etraflı bir değişime uğramış görünüyor. Jeanneau’nun favori tasarımcısı Philippe Briand yeni ve cesur bir yaklaşımı seçmiş ve fark edilecek bir tekne yaratmış. Sert ve açılı formuyla su seviyesinin yaklaşık 40cm üzerinde ve neredeyse dikey bordaların başladığı noktada yer alan çenelerin, baş taraftan bakıldığında tekne boyunca uzandığı görülüyor. Bordalar güverteyle geniş bir küpeşte eğrisinde buluşuyor. Baş kesitlerse geniş çizgilerle iri bir görünüm yaratıyor. 4,5m’lik maksimum en, kıça kadar uzanıyor.

Sun Odyssey 490 seyir deneyimiYandan bakıldığında bu farklı olma çabası daha da belirginleşiyor. Gözleriniz kıç tarafa doğru kayarken kırık küpeşte hattı zarif bir hareketle bir küpeşte profiliyle birleşiyor. Direğin gerisinde önceki güverte yerleşimlerine kıyasla radikal bir değişim görülüyor. Yeni SO490, etrafında yürünebilen, tamamen orijinal bir güverte konseptine sahip. Bu planda havuzluktan çıktığınızda portuçlara basmadan ve mezarnaların üstünden aşmadan baş güverteye ulaşabiliyorsunuz.

Bunun için yan güverteler vasattan kıça doğru eğimle tasarlanmış. Kıçta havuzluk zeminiyle aynı seviyeye iniliyor. Briand yeni serinin güverte yerleşimini tasarladığında mevcut alanları teknede hayatı mümkün olduğunca kolaylaştıracak şekilde kullanmaya odaklanmış. Ortaya oldukça yenilikçi bir sonuç çıkmış. Etrafında yürünebilir bu güverte alışılmadık olsa da fark yaratan bir tasarım olduğuna şüphe yok. Ayrıca eğimli güvertenin, havuzluktan çıkışta bir parampetin sağladığı güvenlik dahilinde olmak ve daha alçak güverte sayesinde bumbanın size çarpma riskinin azalması gibi bazı avantajları da var.

Jeanneau Sun Odyssey 490 test yazısının devamını Kasım 2017 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.