Jeanneau SunFast 3300

Jeanneau SunFast 3300
Jeanneau Sunfast 3300
Foto: Jean-Marie Liot

Deneyimli denizci Pip Hare, Jeanneau’nun yeni ve heyecan verici SunFast 3300 modeliyle bir test seyri gerçekleştiriyor.

Jeanneau 11 yıllık popüler Sun Fast 3200’ün yenilenme zamanının geldiğine karar verdiğinde, kanatlı IMOCA’ların tasarımcısı Guillaume Verdier’i Sun Fast’in orijinal mimarı Daniel Andrieu ile birlikte çalışmak üzere davet etmiş ve ortaya göz kamaştıran bir cep roketi çıkmış.

Teknenin iki kişilik sınıfta kendine podyumda bir yer yakaladığı ciddi rekabete sahne olan Spi Quest yarışından bir gün sonra La Trinite’den yelken açıyoruz. Sun Fast 3300 turuncu ve gri bir kaplamayla vurgulanmış cesur bir görünüme sahip. Yüksek hacimli ters bodoslaması, tam boy çeneleri, oluklu küpeşteleri ve kısa sabit civadrası hemen dikkat çekiyor. Güverte üzerinden bakışta baş tarafın dolgun kesitleri tekneyi 33ft için kısa gösteriyor. Model Atlantik aşırı yarışan 21ft Mini Transat teknelerini anımsatıyor.

Radikal açıkdeniz görünümüne karşın, 3300 gerek açıkdeniz gerek kıyı yarışlarında tam ekiple veya sınırlı mürettebatla kullanım için tasarlanmış. Konsept sadeliği korumak ve herkesin yelken açmak isteyeceği bir tekne yaratmak olmuş.

Jeanneau Sunfast 3300 - Orsa seyri
Foto: Jean-Marie Liot

ORSA SEYRİNDE SUNFAST 3300

Artan rüzgârla iskeleden ayrılıyoruz ve kanalda 16-18kt ile tramolalarla ilerliyoruz. Şamandıralar ve trafik arasında hızlı tramolalar için her iki kıç istralyayı boş bırakıyoruz. Kanalın sakin sularında teknenin kontrolü çok kolay ve hızla sürat kazanıyoruz.

Açıkdenize çıktığımızda gelen dalgalara karşı 3300 ile seyrin, geniş düz baş taraf suya çarparken sıkı bir deneyim olduğunu görüyorum. Bu dalgalara karşı çarparak ilerleme bu tasarımda bir baş kesit için çok normal; iyi seyir aktif dümen tutarak daha konforlu hale getirilebilir.

Kanalı yakaladığımda çarpmalar belirgin seviyede azalıyor ve oldukça iri dalgalara karşı orsa çekmemize karşın 6.8kt orsa sürati ve 5kt üzerinde bir VMG yakalıyoruz.

Havuzluk görece kısa olduğundan üstbina gerçekten büyük dalgalardan belli bir koruma sağlayabiliyor. Yekenin altındaki merkezî konsol anayelken ıskotası ve kıç istralya ince ayar palangasının kontrollerine ev sahipliği yapıyor, ray öndeki elinizle havuzluğun yan tarafında kontrol ediliyor. Anayelken çok güçlü ve sağanaklarda trim gerektiriyor. 3300, 200lt’lik su balastı opsiyonu sunuyor. Test teknesinde bunlar mevcut ancak teknik bir sorun nedeniyle test sırasında sistemi deneyemiyoruz. Teknenin rüzgârüstünde ekstra 200kg ağırlıkla daha iyi bir denge yakalayacağına şüphem yok.

Jeanneau SunFast 3300 test yazımızın devamını Ocak 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Aralık sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..