İnsan tokat yedikçe denizci oluyor

İnsan tokat yedikçe denizci oluyor

Radyo programcısı, müzisyen, yelkenci, yazar, ressam, eğitmen… Eveeet, karşınızda bir koltukta 10 karpuzla Geveze! Çok yönlü şovmen Geveze ve teknesi Blue Moon’la İstanbul lodosunda bir seyir yaptık.

Röportaj: Selcen TANINMIŞ – Fotoğraf: Osman UĞUR – Video: Kadir PİRASOĞLU

Bu ülkeden çıkan en başarılı radyoculardan biri olan Geveze her sabah Süper FM’de “Geveze’nin Oyunu” radyo şovuyla hem eğlendiriyor hem de para ödülü dağıtıyor. İşe, okula, tekneye giderken sesine en aşina olduğumuz insan o. Üstelik de radyoculuğunun yanında o kadar çok şapkası var ki, say say bitmiyor. Müzisyen, ressam, eğitmen, konuşmacı, yazar ve yelkenci. 1998 yılında ilk kez bir yelkenli tekne üzerine çıkan ve sonra hayatının büyük bir parçası deniz olan Geveze, özel hayatında hiç olmadığı kadar hırslı bir yelken yarışçısı. Yarış son yıllarda hayatında biraz azalmış olsa da deniz gittikçe daha çok yer kaplıyor. Eskiden sadece yarışan Geveze şimdi geziyor, öğreniyor ve daha da denizci oluyor.

Bugün bizi hangi Geveze karşılıyor diye merak ediyorum çünkü birçok şapkanız var… Yaptıklarınızı okurken bile başım döndü.
Ben bir şey yapmazsam sıkılıyorum. Sürekli yeni bir şey yapmam gerekiyor o yüzden de aslında bana yorucu gelmiyor. Severek yaptığım için gözümde de büyütmüyorum, yoksa haklısınız çok şey yapıyorum; radyoda program yapıyorum, şarkı söylüyorum, şirketlerde eğitimler veriyorum, kitap yazıyorum, resimle uğraşıyorum, bu sene seramiğe başladım. Yelken zaten var.

Nasıl vakit buluyorsunuz bu kadar şeye?
Bunları bir şey yapmış olmak için yapıyorsanız vakit bulamıyorsunuz. Ama benim için günlük hayatımın bir parçası.

Sizin bir gününüz kaç saat?
4-4.5 saat uyuyorum. O zaman vakit kalıyor her şeye. Haftada bir gün seramik yapıyorum. Müzik ne zaman canım isterse ya da konserimiz olduğunda oluyor. Asıl işim radyoculuk. Her sabah programım var. Üniversitede ise yarı dönem ders veriyorum. Şirket eğitimleri de iki haftada bir falan oluyor.

Sistematik biri misiniz?
Yok hiç değilim. Keşke zaman planlaması falan yapabilsem, o zaman sırtım hiç yere gelmez. İşlerim kayıtlıdır, ne zaman nereye gideceğimi bilirim ama ciddi planlamalar yapmam.

Geveze röportajımızın devamını Ocak 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.