Fairline F Line 33

Fairline F Line 33

Fairline F Line 33 - Seyir

Merakla beklenen testlerden birini gerçekleştirmek üzere Fairline’ın yeni yıldızı F Line 33’ün dümenine geçiyoruz.

Fairline F Line 33 ’ün, bu yıl bizi en çok heyecanlandıran teknelerden biri olduğunu söyleyebiliriz. Yıllar içinde 90ft’lik Pershing’den 100kt süratli yarış teknesine kadar pek çok tekneyi test ettik. Ancak bu deneyimler heyecan verici olsalar da, birçoğu sahibi olmayı düşleyeceğimiz türden tekneler değildiler.

F Line 33 ise çok farklı bir tekne. 2017 yılında ilk taslakları gördüğümüzde çok etkilenmiştik. Bunun nedeni yalnızca sert ve kaslı stili değildi; boyut ve fiyatı da dikkat çekiciydi. 33ft’in hemen altındaki boyuyla hızlı, eğlenceli ve kontrol edilebilir olacak kadar küçük ancak gün içinde yarım düzine misafir veya gece için dört kişilik bir aileyi ağırlayacak kadar büyüktü. Bir numaralı tekne ağustos ayında Londra’da yapılan bir tanıtım organizasyonunda ortaya çıktığında her yeriyle hepimizin beklediği modern İngiliz spor tekne modeli olduğunu gösteriyordu. Birkaç hafta sonra Cannes’da yapılan dünya prömiyerindeyse yüksek fiyatlı Riva’lar ve Wally’ler arasında bile Fairline F Line 33 göz alıyordu.

İlk günlerin heyecanı dağıldıktan sonra sıra teknenin ilk izlenimlerin hakkını verecek altyapıya sahip olup olmadığını görmek oldu. Piyasadaki daha fazla yer ve konfor için bitmeyen yarış, bugünün spor-gezi modellerinin çoğunun daha alçak, zarif ve odaklı halefleri kadar iyi kontrol edilememesi ve seyirde aynı başarıyı sunamaması anlamına gelmeye başladı. Fairline Targa 34 ve 38 seyirde çok iyiydiler ancak 33 bu ikisinden de küçük ve tamamen farklı bir tasarım konseptinden geliyor. Olesinski’nin artık yalnızca Princess’e çalışması nedeniyle Fairline F Line’ın gövdesiyle efsanevi Targa örneklerini tekrarlamak veya aşmak için artık J&J Design’a dönmüş durumda.

Fairline F Line 33 - Dümen Mahalli

ALÇAK UÇUŞ

Güney Fransa’da La Naupoule’den yavaşça süzülürken bir numaralı gövdenin çift 430hp benzinli V8’leri düşündüğümüzden çok daha sessiz çalışıyordu. Burada Fairline’ın daha verimli egzoz seçenekleri üzerinde de çalıştığını söylemek gerek.

Test için koşullar harika. Ekim güneşi hâlâ açık havuzlukta (bir T-Top opsiyonu yolda) sırtlarımızı ısıtmaya yetecek kadar güçlü ancak giderek sertleşen sonbahar rüzgârı, gizli soluğan üzerinde karışık bir deniz kaldırıyor. Seyre başladığımızda ilk dikkatimizi çeken dümenin hassasiyeti oluyor. Alabandadan alabandaya sadece 2.2 tur ile gövde her dokunuşa anında yanıt veriyor. İlgimizi çeken yalnızca tepkiler ve dönüşlerin keskinliği değil; dönüşün neden olduğu yatma açısı da oldukça dikkate değer.

Fairline F Line 33 ile ilgili test yazımızın devamını Ocak 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Aralık sayımıza Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..