Keyif dolu Kuzey Sporatlar

Keyif dolu Kuzey Sporatlar

Yunan adalarına doğru çıktığımız seyirde adaların doğal güzelliklerinin tadına varırken özel mekânları da belirtmeyi unutmadık.

Yazı ve Fotoğraflar: Özlenen Su Uçar

Her mart ayında bir heyecan ve telaş kaplar içimi. Mevsim bahar, içimiz bahar. Yola revan olma vakti yeniden. Hazırlıklar başlar… Senelerdir her yaz ada ada gezeriz Yunanistan’ı. Kimi zaman Fransa ve İtalya kıyılarına düşer yolumuz . Yeri gelir, hiç ayak basmadığımız rotalara… Mart ayında başladığımız hazırlıklar sonucunda üç kişilik bir mürettebatla mayıs ayında Yunan adalarına doğru yelken açtık.

Bazen çok defa gittiğiniz adalara, gezip gördüğünüz şehirlere bir tik atarsınız, sanırsınız ki bitti artık orası, keşfettiniz. Zira dünya bir derya deniz ve yetişmelisinizdir her yere. Ama öyle bağlanırsınız ki bazı yerlere, gitmek için onlarca seçenek arasından yine size kendinizi iyi hissettiren “o yeri” seçersiniz. Zaman içerisinde duraklarınız değişir. Öğrencilikte otobüs terminalleri, iş hayatında havalimanları ve tercihli yaşamınızda bizim gibilerin durak yeri limanlar olur. Her vardığınız limanda çocuksu bir heyecan duyarsınız; açılmayı bekleyen bir hazine sandığı bulmuş misali. Tattığınız lezzetler, yürüdüğünüz yollar, tanıdığınız dostlar…

Hatta soluduğunuz hava bile kendinizi kutsanmış hissetmek için kafi gelir. Temmuz 2018 sayısında Motor Boat & Yachting Dergisi “tekne sahibi olmanın en büyük lüksü keşfetmek” demişti. Bana göre keşfetmenin yanında diğer lüks ise zaman… Zaman, bir teknenin zevkini doya doya çıkartmanın anahtarı. Bu yönden biraz şanslıyım sanırım. 10 yıldan beri yılın en az dört ayını teknede geçiren biri olarak zamanımı keşfetmeyle geçiriyorum.

17 Mayıs 2018 sabahında, kışı geçirdiğimiz Teos Sığacık Marina’dan yola çıktık. Bizi marina müdürü Faruk Bey uğurladı. Programımız üç aylık bir süreci kapsıyor, net bir rota yok. Rüzgâr nereye eserse, canımız nereyi isterse oraya çevireceğiz dümeni. Seyrimizin ilk molasını Alaçatı’nın yanında bulunan Sarpdere koyunda veriyoruz. İlk istikametimiz ise Yunanistan’ın beşinci büyük ve Türkiye’ye en yakın adalardan biri olan Sakız (Chikos) Adası. Rıhtımın güneydoğusuna gelecek şekilde bağlanıyoruz. Burada feribot giriş çıkışları çok yoğun. Hemen polise girişimizi yaptırıp adayı yaşamaya başlıyoruz.

Kuzey Sporatlar gezi yazımızın devamını Ağustos 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.