Yıldızların altında astroloji

Yıldızların altında astroloji

Astrolojiyle ne kadar ilgilisiniz? Doğum haritanızın hayatınızı nasıl etkilediğini biliyor musunuz? Şehrin ve iş yaşamının stresinden uzaklaşarak açık havada sakinlik ve huzur veren bir ortamda astroloji hakkında konuşmaya, potansiyelinizi görmeye ve kendinizi keşfetmeye ne dersiniz?

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

Gökyüzü çok eski çağlardan beri insanlar için gizemini korumuş, ay, güneş ve yıldızların insanlar üzerinde nasıl bir etkisi olduğu her zaman merak konusu olmuştur. Astrolojinin bilim dalı olduğuna inanan, gökyüzünün etkilerini gözlemleyen, hayatlarında deneyimleyen insanoğlu yavaş yavaş bu etkileri anlayıp, anlamlandırarak hayatlarında ve günlük yaşamlarında kullanmaya, bazı düzenlemeler, değişiklikler veya yenilikler yapmaya başlamışlar.

Günümüzdeyse astroloji bir kesim için hâlâ burç yorumlarından ibaret olsa da aslında güneş, ay, gezegenler ve insan hayatı arasındaki ilişkiyi, etkileşimi daha iyi anlamamızı sağlayan, gökyüzü ve gökyüzündeki işaretleri okuyabilme sanatı olarak dikkat çekiyor. Astrolojiyle ilgilenen kesim de yadsınamayacak kadar çok aslında. Herkes merak ediyor, doğum haritasında vaat edilen potansiyellerini, güçlü ve gelişime açık yanlarını bilmek, karakterinin farkına varmak ve kendini tanımak istiyor.

Bu ihtiyacın farkına varan ve bunu özellikle yaz aylarında kapalı kapılar ardından yapmaktansa bir adalı olarak denize karşı, tekne üzerinde, kimi zaman hava karardığında ay ışığında kimi zamansa yıldızlara bakarak yapılmasının daha etkileyici olacağına inanan Lora Sucuyan ile uzun süredir astrolojiyle ilgilenen ve bu alanda eğitimlerine devam eden çocukluk arkadaşı Tatiana Baysan birlikte Astro Sailing fikrini ortaya çıkarmışlar. Kısa sürede büyük ilgi toplayan programla peş peşe seyirler düzenleyen ikiliye Astro Sailing’i ve astroloji yolunda yapılan bu keyifli seyirlerin ayrıntılarını sorduk.

Astro Sailing nasıl ortaya çıktı?

Lora: Bir adalı olarak yazları her sabah Kınalıada’dan işe gidip gelirdim. Çalıştığım plazada sekiz saat süresince kapalı camlar içerisinde, masa başında çalışır ve sonrasında ödülüm martılar eşliğinde yine adaya geri dönerdim. “Buna imkânı olmayan beyaz yakalıları denize nasıl yaklaştırabilir, hem çalışma hem de yaşam streslerini nasıl hafifletir ve keyif almalarını sağlayabilirim” diye düşünürken ortaya Astro Sailing projesi çıktı.

Tatiana: Ben de Lora gibi bir deniz ve astroloji tutkunuyum. Yola birlikte çıkıp zevk aldığımız bir şeyi kendimize saklamaktansa paylaşmayı istedik. Yaz ortasında katılımcılara astrolojiyi kapalı toplantı odalarında anlatmaktansa denizin ortasında hafif esen bir meltem eşliğinde, dalga sesleri ve arada yunusların takibiyle, başlarını kaldırdıklarında yıldızları görebilecekleri bir ortam sağlayalım istedik.

Yıldızların altında astroloji röportajının devamını Eylül 2018 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.