Marka Yarış: Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı

Marka Yarış: Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı

Yaklaşık 390 deniz mili mesafesiyle Türkiye’deki tek etaplı en uzun yarış olan Deniz Harp Okulu’nun 250’nci Kuruluş Yılı ve 52’nci Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı start alıyor.

Fotoğraf: Osman Uğur

Türkiye Açıkdeniz Yarış Spor Kulübü (TAYK) tarafından, AKPA Kimya ana sponsorluğunda düzenlenen Deniz Harp Okulu’nun 250’nci Kuruluş Yılı ve 52’nci Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı 15- 18 Temmuz’da gerçekleşecek. “Bir yarış, İki boğaz, İki deniz” sloganıyla düzenlenen Türkiye’nin en prestijli ve uzun rotalı yarışın medya sponsorluğu dergimiz Motor Boat&Yachting üstlendi.

Yaklaşık 390 deniz mili mesafesiyle şu ana kadar Türkiye’de yapılan en uzun rotalı ve tek etaplı yarış olma özelliğini elinde bulunduran yarış, ekipler için oldukça zorlu ve uzun soluklu olacak.

Geçen yıl itibariyle uluslararası yarış statüsüne geçen Deniz Kuvvetleri Kupası Yat Yarışı’nda, bu yıl da yabancı ekipler mücadele edecek. Türk yatçılığını uluslararası mecrada tanıtımına büyük katkısı olan yarışa dergimiz hazırlandığı sırada 30 tekne kayıt verdi. Bu sayının yarış güne yaklaştıkça artacağı belirtiliyor.

Geçen sene başlayan uygulamayla tek etaplı olarak yapılan yarış, 15 Temmuz Cumartesi günü saat 12.00’de Çengelköy, İstanbul’dan start alacak ve 18 Temmuz Salı günü saat 12.00’de Turgutreis/Bodrum’da sona erecek. Kupanın hemen ardından 19-22 Temmuz tarihlerinde TYF Türkiye Yat Yarışı, Sahil Güvenlik Kupası yarışları yapılacak.

GÜNEY YARIŞINDA YENİLİKLER

TAYK tarafından düzenlenen yarışta bu yıl bazı değişiklikler ve yenilikler yapıldı. Rotada değişikliğe giden TAYK yönetimi, her zaman Sakız Adası’nın sancakta bırakılıp Çeşme kanalının kullanıldığı rota yerine ekiplerin Sakız Adası’nı (batısından geçilecek) iskelede bırakarak geçecekleri bir rota hazırladı. Daha sonra Fourni kanalını kullanacakları ve uluslararası sularda geçecek yarış için tüm izinler alındı.

Daha önceleri cuma günü verilen start, cumartesi günü saat 12.00’ye alındı. Meteorolojiden edinilen istatistiki bilgiler değerlendirilerek, rüzgârın temmuz ayının ikinci haftasında yarış için daha elverişli olacağı öngörüsüyle her yıl temmuz ayının birinci haftası yapılan yarış bir hafta ertelendi ve 15 Temmuz gününe çekildi.

Bu yıl, Deniz Harp Okulu’nun 250’nci Kuruluş Yılı olması sebebiyle ekipler start sonrasında Heybeliada önlerine atılacak bir şamandırayı da dönecekler. Bu dönüş sırasında Deniz Harp Okulu öğrencileri ya da askerleri de ekipleri Çimariva ile selamlayacak.