Marmaris Kış Trofesi başladı

Marmaris Kış Trofesi başladı
İlk yarış Yalancı Boğaz’a kurulan start hattından başladı.
İlk yarış Yalancı Boğaz’a kurulan start hattından başladı.

Yeni yılın ilk yarışı Marmaris Kış Trofesi’nde birçok yenilik vardı. Yeni yüzler, yeni ekipler ve yeni rotalar… Marmaris’te kış kendini gösterse de soğuk ve yağışlı havada 32 ekiple gerçekleştirilen iki yarış sonunda herkesin yüzü gülüyordu.

Yazı ve fotoğraflar: Kadir Pirasoğlu

ERGO Sigorta ana sponsorluğunda Marmaris Uluslararası Yat Kulübü tarafından düzenlenen kış trofesinin birinci ayağı 9-10 Ocak tarihleri arasında Marmaris Körfezi’nde gerçekleştirildi. Yılsonu Kupası’yla 2015 yılını geride bırakan Marmaris iki yeni rota ve 32 teknelik filosuyla yeni sezona başlamış oldu.

EKİPLERE “HOŞGELDİN” PARTİSİ
8 Ocak’ta sezonun ilk yarışı için Marmaris’teydik. Kulüp bahçesinde ekipler ‘Hoşgeldin’ partisi için buluşmuş, yarışta uygulanacak kurallarla ilgili brifing verilmiş ve herkes otellerine çekilmişti. Bu yıl 8’incisi düzenlenecek Ergo Kış Trofesi için hakem komitesi ve kulüp yönetimi iki yeni rota hazırladığından katılan herkesin motivasyonu yüksek görünüyordu.

Yarışların ilk gününde Marmaris’i ısıtan güneş ikinci gün yerini bulutlu ve yağışlı bir havaya bıraktı.
Yarışların ilk gününde Marmaris’i ısıtan güneş ikinci gün yerini bulutlu ve yağışlı bir havaya bıraktı.

ISINMA TURLARI
9 Ocak Cumartesi günü yılın ilk yarışı için komite teknesiyle marinadan ayrıldığımızda körfeze güneşli hava ve 5-6 knot esen değişken rüzgâr hakimdi. Yalancı boğaz önünde konuşlanan komite, rüzgârın oturmasını beklerken yarış için en uygun rotayı seçmeye çalışıyordu. Rüzgârın 7,5-8 knot’a oturmasıyla bir üçgen ve bir sosisten oluşan 4E rotası için saat 11.15’te ekiplere start verildi. Komite teknesi avantajıyla çıkan tekneler bir süre boğaza doğru hep birlikte yükseldiler. Marmaris havasına hakim Victory, Orfoz ve Gökova gibi tekneler sağanaklarla 8-10 knot’ı bulan havada bir ara filoyla aralarını açsa da Marmaris Yarış Haftası’na ilk kez katılan Goblin 3 ekibi onları yakalamayı başardı. 1 saat 51 dakikada ilk finişin verildiği yarışta 7 Seas Sailing School öğrencileriyle yarışan Targan Hazarhun yönetimindeki Victory teknesi birinci, İskender Akbaş yönetimindeki Orfoz ikinci, Kaan İş yönetimindeki Goblin 3 ise üçüncü oldu. Ekipler arasında Akdenize, Mirabella – Anker ve MNG Kargo-Alto gibi ekipler kış trofesinin yeni yüzleri olarak dikkat çekti.

Sezonun ilk yarışının finişinde ekiplerin emniyetini sezon boyunca korumak amacıyla düzenlenen bir güvenlik kontrolü bekliyordu. Yarış komitesi finiş veren tekneler arasından rastgele seçtiği Victory, Orfoz, Goblin 3 ve Santa Klara’da denetleme yaptı. Emniyet ekipmanlarında eksik olmayan tekneler kontrolün ardından marinaya doğru yol aldılar. Akşam kulüp bahçesinde toplanan ekiplere balık-ekmek partisi verildi. Sezonun ilk yarışının ardından keyifler yerindeydi.

İskender Akbaş yönetimindeki Orfoz, trofeye yeni takım arkadaşlarıyla başladı.
İskender Akbaş yönetimindeki Orfoz, trofeye yeni takım arkadaşlarıyla başladı.

MARMARİS’E YENİ ROTA
10 Ocak Pazar sabahı bir önceki güne göre soğuk ve kapalı bir havada güne başladık. Hava raporları öğleden sonra için sağanak yarış veriyordu. Saat 9.30’da marinadan ayrıldığımızda rüzgâr 5-6 knot kuvvetindeydi. Saat 11.00’deki start saatine doğru hava 12 knot’lara oturmaya başladı. 10.50’de start hazırlıklarına başlayan komite güvenlik nedeniyle Y bayrağı tokada telsizden ‘Kişisel yüzdürücülerinizi giyiniz’ anonsu yaptı. Bu anons üzerine Gökova teknesi can yeleklerini almak üzere karaya döneceklerini ve starta yetişemeyeceklerini komiteye bildirdi.

Kale önünde saat 11.00’de verilecek startta ekipler kapı şamandıralı 6B rotasında yarışacaklardı. Yeni rotaya göre Kale önünden start alan tekneler Yalancı boğazdaki orsa şamandırasından geri dönerek finiş hattının biraz ilerisinde kurulan iki adet dönüş şamandırasının ortasından geçecek, orsa şamandırasına doğru iki kere çıkıp kale önünde finiş vereceklerdi. Tekneler kapı dönüşlerinde iki şamandıranın arasından geçmek şartıyla sancak veya iskeleden dönüş yapma hakkına sahiplerdi.

Saat 11.00’de haftanın ikinci yarışı için start verildi. Kale önündeki startın ardından bazı tekneler Albatros Marina’ya doğru yükselirken bazı tekneler de Bedir Adası’na doğru yükselmeyi tercih ettiler. Yarış sırasında rüzgâr hızının zaman zaman sağanaklarla 16-17 knot’lara çıktığı görüldü. Bu durumu fırsat bilen Victory teknesi ilk turun sonunda açık ara birinci olarak yarışı sürdürürken kapı dönüşü yerine finiş hattına girdi. Peşinden gelen Goblin, Orfoz ve Strekoza ise şamandıra dönüşünde Victory’nin hatasına uymayıp rota kartındaki gibi orsa şamandırasına doğru devam ettiler. Kursiyerlerle yarışan Victory ekibi rota kartındaki hatasını anlayıp parkura geri dönse de ciddi derecede bir zaman kaybına uğradı. İki buçuk saat gibi kısa bir sürede tamamlanan yarışta Goblin 3 birinci, Orfoz ikinci, Strekoza ise üçüncü olarak finiş hattını geçti.
Yeni rotada dikkatsizliğinin kurbanı olan Victory ise parkura geri döndükten sonra iyi performans göstermesine rağmen yarışı altıncı olarak tamamlayabildi. Yeni rotada hataya düşen tek ekip de Victory değildi. Allegro teknesi de kapı dönüşlerini iki şamandıra arasından yapmak yerine iskele şamandıradan sancak şamandıraya ve sancak şamandıradan iskele şamandıraya doğru hatalı dönüş yaparak yarışı tamamladı.

Bu yıl altı ayaktan oluşan Kış Trofesi, 7-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak son ayakla tamamlanacak.
Bu yıl altı ayaktan oluşan Kış Trofesi, 7-8 Mayıs tarihlerinde yapılacak son ayakla tamamlanacak.

Yarışlar sonunda IRC belgelerinin henüz tüm tekneler tarafından tamamlanmamış olması nedeniyle filo tek grup halinde yarıştı. Finiş zamanları IRC belgeleri tamamlandığında reyting puanlarına göre tekrar hesaplanacak ve birinci ayakta dereceye giren ekiplerin kupaları ikinci ayakta sahiplerine verilecek. İkinci ayağı 29-30 Ocak tarihleri arasında yapılacak ERGO Kış Trofesi’nin ilk ayak detaylı finiş sonuçları için miyc.org adresini ziyaret edebilirsiniz. MBY