Momenta 45

Momenta 45

Momenta 45

Momenta Yachts modern, dengeli gövde yapısına ve geniş yelken gardırobuna sahip yeni modeliyle 40ft üstü yelkenli pazarında kendinden söz ettirmek istiyor.

YAZI: Kadir Pirasoğlu

2012 yılında İntekmar A.Ş bünyesinde kurulan Momenta Yachts, otomotiv sektöründe kompozit malzemeler üzerine kazanılan deneyim ve tecrübesini tekne sektörüne ilk modeli Momenta 36HT ile yansıtmış ve büyük ilgi görmüştü. Geçen yıl düzenlenen CNR Avrasya Boat Show’da beğeniye sunulan Momenta 45 ise markanın ilk yelkenli teknesi olma özelliği taşıyor. Marc Lombard Yacht Design Group gibi dünyaca ünlü bir tasarım grubuyla çalışılan yeni modelde farklı ve modern çizgilere sahip bir tekne ortaya çıkmış.

Fuarda incelediğimiz Momenta 45, tüm güverte ve gövde üretiminde kullandığı vakum infüzyon teknolojisi ve vinilester yapı malzemesiyle seri üretim tekneler arasında rakiplerinden ayrışıyor. İki farklı yerleşim seçeneğiyle sunulan model, konfor ve güvenli bir seyrin yanı sıra sahibine yüksek yelken performansı vaat ediyor.

GÜVERTE

Hidrolik yüzme platformundan tekneye geçiş yaptığımızda ilk dikkatimizi çeken geniş havuzluk alanı oluyor. Anayelken arabası roll bar üzerine alınan modelde isteğe göre hardtop ve softtop bimini tercih edilebiliyor. Yüksek borda, düzgün yüzeyler, sade ve kalabalık olmayan güverte tasarımı Marc Lombard ve tasarım ekibinin eseri. Tüm ıskota ve mandar halatları güverte altından saklı şekilde dümen konsollarının yanındaki vinçlere geliyor. Bu vinçler manuel ya da elektrikli olarak tercih edilebiliyor. Geniş bir yelken gardırobuna sahip modelde kullanıcı tercihlerine farklı anayelken ve ön yelken ile salma seçenekleri sunuluyor.

Dümen mahallinde iskele ve sancak olmak üzere iki konsol bulunuyor. Standartta tek tarafta ama opsiyonel olarak her iki konsolda da GPS, rüzgâr, hız ve su sıcaklığı gibi göstergeler ve chartplotter eklenebiliyor. Teknede ayrılma ve yanaşmalarda kaptanın işini kolaylaştıran baş pervanenin de yer aldığı geniş bir opsiyon listesi var.

Havuzlukta rahat hareket için iki parçalı yemek masası kullanılmış. Masa istenildiğinde aşağıya doğru indirilerek burada geniş bir oturma ve güneşlenme alanı yaratılabiliyor. Havuzluktan yan güverteye geçiş dümen mahallinden veya oturma grubunun üzerinden geçilerek yapılıyor. Güvertenin geniş yan yürüme yolları rahat yürümeye elverişli. Vardavelaların boyu ideal yüksekliğe sahip.

Momenta 45 inceleme yazımızın devamını Şubat 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..