Neel 43

Neel 43

Tek gövdeli ve katamaran arasında kararsız mı kalıyorsunuz? Belki de aradığınız, Neel 43 gibi yüksek seyir hızına sahip bir trimarandır.

Yakın zamana kadar 1960 ve 1970’lerin öncü gezi trimaranlarının, sundukları ekstra alan ve sürate rağmen çoğu insan için pek çok dezavantaja sahip olduğu düşünülürdü. Ne var ki son 10 yılda La Rochelle merkezli Neel tersanesi öncülüğünde, geniş yaşam alanlarına sahip hafif ve süratli gezi tasarımlarının canlandığı görüldü.

Firmanın bir Marc Lombard tasarımı olan son modeli 43, hem beklentilere hem de kolayca sınıflandırılmaya kafa tutan nadir teknelerden biri. Tekne en geniş gezi katamaranlarının güverte alanına ve kocaman bir kamara trankına sahip olmasına rağmen çoğu 42ft katamarandan en az üç ton daha hafif.

Neel 43 - Havuzluk
Salon neredeyse kesintisiz şekilde havuzlukla birleşiyor.

Bir başka sürpriz ise rüzgârüstü gövde sudan kalktığında ıslak yüzeyinin ne kadar altta kaldığı. Her gövdede dar bir su hattı genişliği var, böylece ıslak yüzey alanı benzer boyuttaki bir katamarandan çok daha düşük. Hafif deplasmanıyla bir araya gelince bu teknenin son derece süratli olmasını sağlıyor.

Anayelkeni bastıktan sonra makineyi kapatıp kafamızı açtık, rüzgârı bordadan alıp cenovayla seyrimize başladık. Yalnızca 14 knot olan gerçek rüzgârda tekne sürati istikrarlı bir şekilde 10 knot’a oturdu. Trim yapıp gerçek rüzgârı 65 –ve zahiri rüzgârı 40– dereceden olacak şekilde alınca süratimiz yalnızca 1kt düştü.

Dyneema kabloların minimum dönerek dümeni tek dümen palasına bağladığı sistem sayesinde teknede test boyunca dümen mükemmel hassaslıkla yanıt verdi, genelde çok gövdeli teknelerde olduğundan daha direkt etki yaptığı hissediliyordu. Tramolalar tek gövdeli bir teknede olduğu kadar kolaydı –tekne rüzgârda rahatlıkla döndü ve nadiren 5kt’ın altına düştü. Ancak yükseltilmiş tek dümen pozisyonunda görüş sancak kontrada cenova her iki kontrada da asimetrik yüzünden sınırlı kalıyor.

Çoğu katamaranın iki düşük profilli omurgası yerine orta gövdenin altında tek bir sığ omurga olması, teknenin abramasında önemli bir faktör yaratıyor. Ayrıca makine, tanklar ve aküler de dahil olmak üzere teknedeki tüm ağır donanımın merkezi gövdenin ortasında aşağıda yoğunlaşması da bunda etkili olmuş.

Sonuç olarak ortaya son derece konforlu, tipik bir katamarandan daha yumuşak hareket eden ancak tek gövdeli kadar yatmayan bir tekne çıkıyor. Kimi yönlerden ağır deplasmanlı uzun salmalı bir tekneye benzediği de söylenebilir.

Neel 43 seyir testi yazısının devamını Ekim sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.