Nautitech 44 Open

Nautitech 44 Open

Bir katamaranı yeterince hafif tutarken bolca yaşam alanı ve rahat bir iç mekân sunmak zor bir görevdir. Nautitech’in bunu başarıp başaramadığını araştırdık.

Rochefort’ta bulunan Nautitech tersanesinin tamamen yeni bir tasarım başlatmasının üzerinden altı yıldan fazla zaman geçti, ancak bu 44 Open şirketin katamaran pazarının ön saflarına geri dönüşünü işaret ediyor. Tekne, Nautitech’in geçmiş modellerinin açık yerleşimini paylaşıyor, fakat markanın charter pazarından ziyade tekne sahibi kullanıcılara yönelik yeni stratejisini iyi bir şekilde yansıtıyor. Biscay Körfezi’ndeki erken bir deniz denemesi sırasında bu konsepti değerlendirme şansı yakalıyoruz.

Nautitech 44 Open, pandeminin ortasında sadece 14 ayda geliştirildi ve “ideal” katamaranlarını belirlemek üzere danışılan düzinelerce tekne sahibi ve mümessile çok şey borçlu. Bu çalışma grubundan gelen geri bildirimler, tersaneyi seyir yapan tekne sahiplerine odaklanmaya ve piyasa ortalamasının dışında, performans odaklı bir tasarım yapmaya ikna etmiş.

Marc Lombard ve tasarım ekibi, ince pruvalar, dar bir su hattı ve kontrollü hacimler kullanarak dışarıda bunu ifade etmeyi başarmış. Gövde pencerelerinin çizgisi geçmişe göre daha dar ve dış görünümü tipik seri üretim seyir katamaranlardan daha az belirgin ve hacimli.

Nautitech 40 Open’da yaklaşık 10 yıl önce başlatılan Nautitech’in Open konsepti, iç ve dış yaşam alanlarını tek bir hacimde birleştirerek tekne boyunun en iyi şekilde kullanılmasına imkân sunuyor. Böylece gerçek salon, sürgülü pencerenin ötesine uzanan uzun, sabit bir bimini ve üst güverte pencereleriyle korunan dış bölümde bulunuyor. Salon/havuzluk işlevinin ayrılmaması, özellikle bu boyutta çok gövdeli bir tekneden beklenen bir nitelik olarak yerden ve ağırlıktan tasarruf sağlıyor.

Ortada yer alan bar alanı, salonu ve çalışma/harita masasını birbirinden ayırarak iç mekâna daha sıcak bir hava katıyor.
Ortada yer alan bar alanı, salonu ve çalışma/harita masasını birbirinden ayırarak iç mekâna daha sıcak bir hava katıyor.

DÖNÜŞÜMÜN GÜCÜ

Salonun iskele tarafındaki harita masası, L şeklindeki kanepe ve sancaktaki mutfak, böylece tüm iç alandan faydalanabiliyor. Öne bakan harita masası, tam bir navigasyon masası işlevi görürken, oturma grubu bir vardiya yatağı haline dönüştürülebiliyor. Kontrol ekranları ve kokpit vinçleri arasında stratejik olarak konumlandırılan masa, gece geçişleri için ideal bir konfor sunuyor.
Mutfak, 144 litrelik büyük bir buzdolabından ve isteğe bağlı olarak eklenebilen 75 litrelik dondurucudan yararlanarak, mümkün olan her yerde kendi kendine yeterli bir şekilde yelken açmak isteyen tekne sahiplerinin ihtiyacını karşılıyor. Gunboat 68’deki çalışmasıyla tanınan tasarımcı Christophe Chedal-Anglay, bu yaşam alanının merkezine, misafirleri rahatça konumlandırmak için çok işe yarayan ve doğal olarak sohbetlerin odak noktası haline gelen akıllı bir bar ünitesi yerleştirmiş.

Nautitech 44 Open seyir testi yazısının devamını Ağustos sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.