Neel-Trimarans kurucusu Eric Bruneel röportajı

Neel-Trimarans kurucusu Eric Bruneel röportajı

2019 yılında düzenlenen ARC rallisinde birinciliği bir trimaranın alması dikkatleri çekti. Bu bir Neel 47’diydi. Markanın şöhretini pekiştiren bu başarı, performans odaklı yelkencilerin görüş alanındaki trimaranı yavaş yavaş gezginlerin görüş alanına yöneltti. Türkiye’de E-Trend Yatçılık tarafından temsil edilen Neel-Trimarans’ın kurucusu Eric Bruneel ile trimaranların geleceğini konuştuk.

Gezi yatçılığında trimaranın yeri nedir?

Trimaran konsepti, gezi yatçılığının “hızlı gezi” tarafında kendisine önemli bir yer edinmiş durumda. Örneğin bir Neel trimaran, yaklaşık 10 knot ortalama seyir hızıyla, her 24 saatte 200 deniz milinin üzerinde bir mesafeyi kolaylıkla kat edebiliyor. Ayrıca sağanaklarda 15 ila 18 knot arası hızlara ulaşabiliyor. Bizim trimaranlarımız, doğrudan yarış trimaranlarından türetilen tasarımları ve cömert yelken alanları sayesinde geleneksel gezi yatlarına göre iki kat daha fazla seyir hızına ulaşabiliyorlar. Trimaran, hidrodinamik özellikleri sayesinde motor seyrinde sürekli olarak hız yapmayı da mümkün kılan bir tekne tipi. Gezi yatçılarının çoğunlukla motor seyrini tercih ettikleri düşünülürse bu özellik gezi yatçılığında önemli bir avantaj olarak öne çıkıyor. Hızın yanında dış ve iç mekan ergonomisi ve birlikte yaşamı kolaylaştıran son derece geniş ortak yaşam alanlarının da trimaranları gezi yatçılığı için çok cazip hale getirdiğini belirtmeliyim.

Çok gövdeli bir tekne seçmenin ne tür avantajları var?

Yukarıda bahsettiğim “hız” faktörünün yanında çok gövdeli bir teknenin diğer en önemli avantajının olağanüstü bir “esneklik” sağlaması olduğunu düşünüyorum. Genelde çok gövdeli tekneler ve özelde trimaranlar, çok büyük ve etkileyici yaşam alanlarına sahip tekneler. Yerleşimi; ortak yaşam ve mahremiyetin ideal uyumuyla düzenlemeyi mümkün kılan bu esneklik, doğal olarak yolcuların mutluluğunu da doğrudan etkiliyor. Tek gövdeli teknelere göre çok daha fazla depolama hacimleri sunması ise, özellikle kalabalık misafirler ve uzun geziler söz konusu olduğunda hayatı çok kolaylaştıran vazgeçilmez bir avantaj haline geliyor.

Neel Trimarans kurucusu Eric Bruneel
Neel Trimarans kurucusu Eric Bruneel

Çok gövdeli meraklıları genelde katamaran tutkunu? Sizce katamaran sahiplerini bir trimaran almaya ikna edecek en önemli özellik nedir?

Haklısınız, fakat bence bu durum; trimaranların son zamanlara kadar, daha ziyade performans odaklı çok gövdeli tekne meraklılarına hitap ediyor olmasından ve -gururla söylemeliyim ki- Neel Trimarans’ın öncülük ettiği gezi trimaranlarının piyasada görece yeni olmasından kaynaklanıyor. Bir katamaran sahibinin, trimaranların avantajlarından haberdar olduktan ve özellikle bir Neel trimaran üzerinde vakit geçirdikten sonra trimaran almakta hiç tereddüt etmeyeceğini düşünüyorum. Benim görüşüme göre katamaran sahiplerini bir trimaran almaya ikna edecek en önemli özellik, tekne formunun katamarandan daha stabil ve güvenli olmasıdır ki bu da istikrarlı bir seyri mümkün kılar. Karşılaştırma için son bir nokta da, ilk izlenimde Neel-trimarans’ların katamaranlara oranla daha pahalı olabileceği yönünde. Oysa aynı boyda Neel ile bir katamaran arasında satın alma maliyeti ve marina masrafları arasında ciddi bir fark yok, hatta bazı katamaran markaları Neel’den daha pahalı.

Trimaranın birçok avantajından bahsettiniz, peki hiç dezavantajı yok mu?

Aklıma dezavantaj olarak değerlendirilebilecek tek bir şey geliyor, o da trimaranlarda yan gövde/flotörlerin katamaranların ana gövdelerine göre daha dar olmaları. Ancak bence gerek master kabinin gövde içinde değil, deniz yüzeyinden yukarıda, ana güvertede bulunması ve “lebi derya” özelliği, gerekse de günün büyük kısmının geçtiği ortak yaşam alanlarının katamarana göre daha geniş olması bu durumu fazlasıyla telafi ediyor. Katamaranlara göre ortalama yüzde 30 daha büyük olan kullanım alanı, trimaranlarda tekne iç yerleşiminde daha fazla seçenek sunuyor. Neel’in benzersiz Cockloon konsepti de zaten bu imkân sayesinde hayat buldu.

Neel markası kimlere hitap ediyor? Müşteri profiliniz kim?

Neel-Trimarans sahipleri yüksek performanslı, konforlu ve denizci yatları takdir eden kişiler. Bu insanlar, yatlarının estetiğine olduğu kadar denizdeki performansına ve hareketine de duyarlı olan, genellikle uzun vadeli seyahat planları bulunan, veya en azından teknelerinde uzun zaman geçirmeyi planlayan kimseler. Müşteri profilimizin bir kısmı da bir yandan yelken ve seyir zevkini korurken diğer yandan daha fazla yaşam alanı ve konfor elde etmek için çok gövdeli bir tekneye geçmek isteyen tek gövdeli sahipleri. Teknelerimizin farklı konfigürasyonları, yelkenci çiftlerden kalabalık arkadaş gruplarına, çocuklu çiftlerden dünya turu yapmak isteyenlere ve yarışçılara kadar farklı bir yelpazedeki denizcileri markamıza çekiyor.

Tekne sahibi bu tekneyi tek başına abrayabilir mi? Nasıl bir ekip gerekiyor?

Neel trimaranlar tek başına ya da az sayıda mürettebatla yelkencilik için tasarlanmıştır. Tüm manevralar dümenden yapılabilir. Biraz alıştırma ve otomatik pilotun yardımıyla manevralar daha da basit hale gelir. Yelken seyrinde iki kişilik bir ekiple son derece rahat manevra yapılabilir.

ARC birinciliğine sahip Neel 47 modeli
ARC birinciliğine sahip Neel 47 modeli

2019 yılında ARC rallisini birinci bitiren tekne Neel 47 idi. Bu ralli markaya neler kattı?

Kanımca Neel 47’nin ARC birinciliği, teknedeki alışılmadık ölçüde rahat olan yaşam alanıyla yüksek performansın uzun soluklu bir açıkdeniz seyrinde başarıyla bir araya gelmelerinden kaynaklandı. Modellerimizin kazandığı pek çok yüksek prestijli ödülü taçlandıran bu başarının markamızın şöhretini pekiştirdiğini ve çok gövdeli tekne meraklılarının dikkatlerini bir kez daha genelde trimaranlara, özelde ise Neel-Trimarans’a çektiğini rahatlıkla söyleyebilirim. O günden bu yana çok sayıda Neel 47’yi sahiplerine teslim ettik ve denizcilik camiasının markamıza ilgisi artarak sürüyor.

Yeni tekne alacak biri sizce trimaranla başlayabilir mi?

Evet, tabii ki başlayabilir. Örnek olarak ilk teknesi Neel olan pek çok tekne sahibi sayabilirim. Trimaranlar, ve özellikle Neel modelleri, kullanımı kısa bir özel eğitim ve uygulamayla çok çabuk öğrenilen, sahibi tarafından çok kısa sürede alışılıp benimsenen teknelerdir. Bu doğrultuda katkı yapmak üzere bizler de ortaklığımız Trimaran Yacht Charter aracılığıyla Neel ile yelken yapmayı öğretmek üzere eğitim kursları sunuyoruz.

TRİMARANIN AVANTAJLARI

Trimaranlar hızlı, stabil ve güvenli olmalarının yanında başka avantajlara da sahipler. Eric Bruneel’in dikkat çektiği noktalar:

• Katamaranda maksimum doğrulma momenti (alabora olma) 12 derece meyilde meydana gelirken trimaranda bu meyil 32 ° civarındadır, ki normal çok gövdeli kullanım koşullarında bu limite ulaşılmaz. Dolayısıyla trimaranlar konforlu ve güvenli seyir açısından daha avantajlıdırlar.
• Trimaranda ana gövde üzerine tek bir doğrultuda etki eden güçler yapısal güç sağlar ve özellikle orsa seyirlerinde performansı artırır.
• Merkezi gövdenin altındaki dümen sayesinde trimaranlarda dümen tutmak ve tramola atmak daha kolaydır, sürüklenme de daha azdır.
• Trimaranlarda düşük hızda rüzgârlarda dahi yelken yapmak mümkün ve kolaydır.
• Trimaranlarda zincirle aynı doğrultudaki merkezi gövde, demirde stabilite ve rahatlığa katkıda bulunur, salınımı önler.

İLETİŞİM: Neel Türkiye (info@neel-turkiye.comTel: 0533 465 4416)
Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.