Neel-Trimarans Türkiye’de

Neel-Trimarans Türkiye’de

Danimarkalı X-Yachts’ı Türkiye’de uzun süredir başarıyla temsil eden E-Trend Yatçılık, aldıkları yeni distribütörlükle trimaran dünyasının kapılarını aralıyor.

Röportaj: Kadir Pirasoğlu

Ülkemizde 10 yılı aşkın süredir yüksek performanslı yelkenli tekneler üreten Danimarkalı X-Yachts’ın temsilciliğini yürüten E-Trend Yatçılık, kasım ayında Fransız trimaran markası Neel Trimarans ile yaptığı anlaşmayla portföyüne yeni bir marka ekledi.

Gelişen teknolojiyle birlikte son yıllarda hem sürat, hem de geniş yaşam alanlarıyla çok sayıda kamara gibi konfor avantajları nedeniyle tek gövdeli teknelerden çok gövdelilere bir geçiş söz konusu. Bu süreci gözlemleyen E-Trend Yatçılık, hali hazırda temsilciliğini yaptığı X-Yachts ile benzer kalite ve prestije sahip çok gövdeli bir markayı portföyüne eklemek üzere araştırma yapmış ve Neel Trimarans ile karşılaşmış. İncelemeler sonunda sunduğu “ayrıcalıklar” nedeniyle tercihlerini 2010 yılında kurulan ve ürettikleri 45 ile 65 feet arası modelleriyle kısa sürede dünyaya kendini dünyaya kanıtlamayı başaran Fransız tersaneden yana kullanmışlar. Hem yeni markaları Neel Trimarans ile ilgili merak edilenleri hem de E-Trend Yatçılık’ın gelecek vizyonunu Satış ve Pazarlama Müdürü Mustafa Soyutürk’ten öğrendik.

Neel Trimarans ile yollarınız nasıl kesişti?

X-Yachts’ı temsil etmeyi sürdürürken diğer yandan dünya genelinde ve ülkemiz özelinde çok gövdeli teknelere olan ilginin artışını bir süredir gözlemliyorduk. Yelken çevrelerine, kalite, hız ve konfor bakımından X-Yachts’a eşdeğer ayrıcalıklı bir ürün sunma fikri bu süreçte gelişti. Aynı X-Yachts’ta olduğu gibi, alışılmışın ötesine geçmeyi arzulayan, yelkencilik, kalite ve konfor açısından beklentileri yüksek çok gövdeli tekne meraklılarına mükemmel bir alternatif sunan Neel-Trimarans ile bu arayışın sonucunda tanıştık ve anlaştık.

Uzun zamandır sektördesiniz, yeni bir temsilcilik için tercihinizi bir trimaran markasından kullanmanızdaki neden nedir?

Dünya yelken çevrelerinde genel tercihler son zamanlarda gitgide çok gövdeli teknelerin en bilinen türü olan katamaranlara yöneliyor. Ufkun ötesine bakarsak trimaranların çok gövdeli tekne dünyasında bir sonraki aşama olduğunu görmek çok da zor değil. “Yeni bir şey başarma” yolundaki arzumuzu bu öngörüyle birleştirdiğimizde trimaranlar ve bu tarzın en iyisi olduğuna inandığımız Neel-Trimarans markası doğal bir seçim oldu.

Neel Trimaran’ın nasıl bir tasarım çizgisi var?

Neel-Trimarans çok gövdeli kategorisinde bu boylarda ve bu özellikleri taşıyan seri imalat tek ve yegâne marka olma özelliği taşıyor. Neel-Trimarans, trimaranların genel hidrodinamik özelliklerinden kaynaklı yüksek hızını ve orsa yeteneğini hem üç gövde üzerine yayılan geniş bir kullanım alanının avantajıyla, hem de hacim kullanımı ile şık iç mekânlar yaratmadaki alışılmış Fransız ustalığıyla bir araya getiriyor.

Çok gövdeliler arasında trimaranları öne çıkaran özellikler nelerdir?

Trimaranlar yelken seyrinde katamaranlara göre yüzde 50 da hızlı, tek gövdeli klasik yatlardan ise yüzde 100 daha hızlı teknelerdir. Başka bir deyişle, teorik olarak performanslı tek gövdeli bir yelkenliyle 6kt yaparken, katamaranla 8kt, Neel ile 12kt yapabilirisiniz. Maksimum doğrultucu momentlerin daha yüksek yatma (bayılma) açılarında gerçekleşmesi nedeniyle katamaranlara göre 2.5 misli daha güvenli olup, aynı zamanda dalgalı denizde çok daha az yalpalarlar. Ana gövdelerindeki genişlik tek gövdeli teknelere yakın olup Neel-Trimarans özelinde master kamaranın giriş seviyesinde lebiderya manzaralı olması yaşam konforu açısından kullanıcına eşsiz bir avantaj sağlamakta.

Türkiye’de nasıl bir bilinirliği var? Bu bilinirliği artırmada nasıl bir yol izleyeceksiniz?

Spor amaçlı olarak uzun süredir kullanılan trimaranlar ancak son yıllarda konforlu gezi tekneleri olarak kullanılmaya başladılar. Dolayısıyla genelde trimaranlar, özelde ise Neel markası görece az tanınıyorlar. Biz bilinirliği artırmak için Türk yelken çevrelerinin sağduyusu ile seçkin denizcilerden oluşan iletişim ağımıza güveniyor, trimaranların bariz avantajlarının özellikle katamaran meraklıları tarafından kolaylıkla kavranarak takdir edileceğini ve markanın büyük oranda kendi kendisini tanıtacağını, keza denizcilerin eşleri ve çocuklarının da bu tür performanslı “yüzer loft” konforunu çok çabuk benimseyeceklerini düşünüyoruz.

Neel’in 45 ile 67 feet arasında farklı boylarda modelleri bulunuyor. Modeller nasıl bir müşteri kitlesine hitap ediyor?

Neel 45 ve ondan hareketle geliştirilmiş yeni Neel 47 görece daha doğaya dönük, sportif, hareketli seyir yaparak eğlenmeyi seven küçük aile ve arkadaş gruplarının daha fazla tercih ettiği modeller. Neel 51 ve özellikle Neel 65, konforu ve lüksü en üst seviyede gözeten, hem seyir hem de sosyalleşme için kaliteli bir tekne isteyen denizcilere hitap ediyor. Olağanüstü iyi düşünülmüş şık yaşam alanları ve gövde içinde değil, üst yaşam platformunda bulunan denize nâzır master kabin ise özellikle katamaran meraklısı ailelere yeni bir bakış açısı kazandıracak.

Neel Trimaran’ları ile ilgili gelecek planlarınızdan, hedeflerinizden bahseder misiniz?

E-Trend Yatçılık olarak, aynı X-Yachts’a yapmakta olduğumuz üzere, bir diğer saygın marka olan Neel-Trimarans’a da satış ve sonrasında lâyık olduğu hizmeti vermeyi ve bu markayı Türkiye çok gövdeli tekne piyasasında deyim yerindeyse bir “arzu objesi” olarak devamlı yüksekte tutmayı hedefliyoruz.

Geçtiğimiz yıl birçok yeni X-Yachts modeli suya indirildi. Bu modeller X-Yachts tutkunları tarafından nasıl karşılandı? Yeni modeller gelecek mi?

X-Yachts’ın Xcruising ve Xperformance serilerinin en iyi yönlerini bir araya getiren yeni “PureX” serisi çok tutuldu ve dünya genelinde satışlar rekor düzeyde seyrediyor. Bu seriden 2021 ve 2022 yılında suya inecek X56 ve X60 modelleri, hali hazırdaki X49 ile X65 arasındaki segmenteki boşluğu dolduracak. Bu iki yeni modelin resmi duyurusu bu ay Düsseldorf Boat Show’da yapılacak ve böylece “PureX” serisi Düsseldorf’ta ilk kez sergilenecek olan X40 ile X65 arasında toplam yedi modelden oluşacak. 2019 sonu itibariyle yelkenli modellerimize ilaveten X-Power tanımıyla birlikte bizim için yeni olacak motoryat dünyasına da yelken açmış bulunacağız. Geçtiğimiz aylarda İsveçli HOC markasını satın alan X-Yachts, 2021 Düsseldorf fuarında ilk motoryatlarını da sergileyecek.

Geride bıraktığımız 2019 sezonunu nasıl değerlendiriyorsunuz? 2020 sezonundan beklentileriniz neler?

Sektördeki herkesin yakından tanıklık ettiği üzere 2019 sezonu siyasal ve ekonomik belirsizlikler ile beklentiler nedeniyle gerek dünyada, gerekse de ülkemizde tekne piyasası açısından arzu edildiği kadar hareketli geçmedi. 2020’den beklentimiz elbette tüm tekne piyasasının canlanması ve yelkenlilerle dolup taşan denizler.

Gelecek vizyonunuz arasında neler var? Yeni temsilcilikler düşünüyor musunuz?

An itibariyle büyümekten ziyade temsilcisi olduğumuz markalara daha iyi hizmet vermeye odaklanmış durumdayız. Bu güne dek olduğu gibi bundan sonra da bir yandan yelkenci dostlarımızla samimi ilişkilerimizi ve paylaşımımızı sürdürürken diğer yandan kendimizi geliştirmeye devam edecek, tekne dünyasındaki gelişmeleri yakından izleyerek tüm yenilik ve fikirlere açık olarak ilerleyeceğiz. Bu çerçevede E-Trend olarak bir süredir çok önem verdiğimiz bir proje şu sıralar nihai karar aşamasına gelmek üzere. Bu oldukça yenilikçi girişimizle ilgili size yakında güzel haberler vermeyi umuyoruz.

İLETİŞİM: Neel Türkiye (info@neel-turkiye.comTel: 0533 465 4416)
Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.