Saxdor 200 Sport

Saxdor 200 Sport

200 Sport cesur görünümü ve zor inanılır fiyatıyla epey dikkat çekici; peki, su üzerinde performansı nasıl?

Tekne dünyasının yeni markası Saxdor Yachts geçtiğimiz kış aylarında konsept projesini duyurduğunda biz de heyecanlandık. Çünkü projenin arkasında Aquador Yachts, Paragon Yachts, XO Boats, Axopar Boats gibi başarılı ve ödüllü teknelerinin kurucusu Sakari Mattila vardı. Mattila’nın Saxdor’u kurmadan önce Axopar kurucu ortağı olduğu düşünüldüğünde bu proje çok da şaşırtıcı olmamalı. Konuya değinmişken, Saxdor ve Axopar arasında paralellikler yakalamak çok da zor değil; ikisi de Finlandiyalı ve Polonya’da üretiliyor, stilleri keskin, dikey baş bodoslamaları var, dıştan takma makineler kullanıyor ve rekabetçi fiyatları var. Bu 20ft boyunda spor bir tekne, 100hp Mercury makine ve seyir fenerleriyle ayarlanabilir ön cam dahil standart ekipmanla 22 bin 320 Euro’dan başlayan fiyatlarla sunuluyor.

Bu boydaki diğer tekneler düşünüldüğünde rekabetçi ve özellikle yeni başlayacaklar için tercih edilebilir, uygun bir fiyat. Sakari Mattila tarafından oluşturulan konsept projenin ilk modeli Saxdor 200 Sport, geçtiğimiz mart ayında suya indirildi fakat maalesef bu süre zarfında tüm dünyada koronavirüs salgını patlak verince teknenin Türkiye’ye gelişi de temmuz ayını buldu. Finlandiya merkezli Saxdor Yachts’ın Türkiye temsilciliğini 2011 yılından beri faaliyetlerini ülkemizde ve uluslararası pazarda başarıyla sürdüren Nautique Yachting Turkey yapıyor. Biz de tekne Türkiye’ye ulaşır ulaşmaz test seyrini gerçekleştirmek için soluğu Setur Kalamış Marina’da aldık.

DİKKAT ÇEKİCİ GÖVDE

Cüretkar grafikleri, açılı stilleri ve sadeleştirilmiş dümen tasarımıyla marinaya bağlı olduğu pontonda gezi teknesinden çok daha spor ve çok daha heyecan verici görünüyor. Dar eni, alçak bordaları, açık kıçaynası ve kıçta sırtlığı iki yöne çevrilebilen oturma grubuyla (isteğe göre üçlü jokey oturma grubu seçilebiliyor) bir spor tekneden çok bir PWC ile ortak noktalar taşıyor. Açıkçası, Saxdor hem bir üst basamağa geçmek isteyen PWC sahiplerine, hem de alışılmış seçeneklerden daha hızlı ve gösterişli bir şeyler arayan spor tekne sahiplerine çekici gelmesi amaçlanarak tasarlanmış.

Asıl zekice olan ise bu kadar istek uyandıran bir tekneyi bu kadar kolay inşa edilebilir yapmak. Kalıp parçalarının sayısını ve karmaşıklığını en aza indirirken, tekne sahiplerine makinelerden ve oturma planlarından hardtop ve tentelere kadar sayısız seçenekle teknelerini özelleştirme olanağı sunmak her seviyede çok işe yarıyor. Kıç tarafta denize giriş ve çıkışlarda misafirlere kolaylık sağlayacak bir yüzme merdiveninin opsiyonel olarak sunulması göze çarpan belki de tek eksiklik.

Buraya kadar her şey çok iyi ancak çarpıcı görünüm sizi şımartarak su üzerinde aldatıyorsa, ne miktarda ilave seçilirse seçilsin gerçek deniz tutkunlarını ikna edemez. Şükür ki gövde bir harika ve Fenerbahçe açıklarında yaptığımız deneme seyrimizde rüzgâr oldukça kuvvetli ve deniz çalkantılı olmasına rağmen Saxdor 200 Sport olağanüstü bir seyir deneyimi sunuyor. Tekne sakin suda hafif, çevik ve atik, sert denizlerde ise sağlam ve dayanıklı bir tekne hissi veren bir performans sergilemeyi başarıyor. Hiçbir şey gıcırdamıyor, titremiyor veya esnemiyor. Her şey o kadar iyi ki 115hp makine adeta soluksuz kalıyor. Hızlanma veya orta bölge güçte bir sorun yok ve gövdenin çok daha fazlasını yapma yeteneğinde olduğu açıkça görülüyor.

Saxdor 200 Sport test yazısının devamını Eylül 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..