Sense 57

Sense 57
Sense 57
Sense 57

Beneteau’nun Sense serisindeki en yeni modeli Sense 57 sahnede. Tekne konforlu, aydınlık ve manzaralı yaşam alanlarıyla dikkat çekiyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu Fotoğraflar: Beneteau arşivi
Beneteau, Sense serisini duyurduğunda teknelerde yelken performansından daha çok konforlu bir yaşam alanı arayan alıcıların ilgisini çekmişti. İlk model Sense 50’nin prototipleri 2010 yılında geliştirilmeye başlanmış ve daha model suya indirilmeden sonbahar fuarlarında 20 adet satmıştı. Tersanenin bu yeni, göz alıcı Sense serisi açık plan yaşam alanları, konforlu özellikleriyle tutulunca seride 55ft’lik ikinci bir modelin üretimine geçilmişti.

Aradan beş yıl geçti ve tersane temmuz ayında yeni modelleri Sense 57 ve 51’i suya indireceğini duyurdu. Serinin amiral gemisi olacak Sense 57’nin dünya prömiyeri Cannes Yachting Festival’de yapıldı. Diğer modellerde olduğu gibi Berret Racoupeau’nun gövde, Nauta Design’ın iç tasarımını üstlendiği modelde serinin karakteristik özellikleri korunuyor. Sense 57, açık plan yaşam alanı ve kamaralara özel banyolarıyla ev konforu sunuyor. Tekne, tüm yaşam mahallerinin baş tarafta toplanması ve havuzluk zemininin aşağı çekilmesiyle hem salonda hem de havuzlukta geniş sosyalleşme imkânı sağlıyor. Kaptanlı kullanımı tercih eden müşteriler için mürettebat kamarası opsiyonu da sunuluyor.

Sense 57 - Güverte
Sense 57 – Güverte

GÜVERTE
Teknede iskele ve sancak olmak üzere iki dümen konsolu bulunuyor. Güverte altına saklanmış anayelken ıskota ve mandar halatları teknede havuzluğun yan taraflarına konumlandırılan toplam dört adet vinçle kontrol ediliyor. Halat kalabalığını önlemek için vinçlerin yanlarına depolama alanları düşünülmüş. Üst binadan çıkan ve havuzluk boyunca kıça doğru uzanan hardtop yeni bir özellik olarak dikkat çekiyor. Serpinti körüğüyle birlikte havuzluğu güneş ve olumsuz hava koşullarından koruyor. Anayelken arabası hardtop’ın üst kısmına monte edilmiş. Böylece havuzlukta olası bir karışıklık önlenirken, bumba geriden kontrol edildiği için hareket kolaylığı sağlıyor. Hardtop’ın orta kısmındaki bimini tente elle açılabiliyor ve anayelken rahatlıkla kontrol edilebiliyor. Havuzluk zemininin aşağı çekilmesiyle alçak bir borda hattı elde edilmiş. Bu hat sayesinde pruva yönünde iyi bir görüş sağlanırken havuzluk hiçbir zaman korunaksız kalmıyor.

Yazının devamı Aralık 2016 sayımızda..

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.