Sınırlı mürettebatla seyir; balon manevraları

Sınırlı mürettebatla seyir; balon manevraları

Deneyimli yelkenci Pip Hare, balon manevraları için teknikler öneriyor.

Bu teknikler, otopilotu ve bir asimetrik balonu olan bir teknede iki kişilik mürettebat için tasarlanmıştır. Biz bir sabit cıvadrası ve sustalı kilitle istralyaya donatılan floku olan bir J/99 ile denizdeyiz.

OTOPİLOT


Tüm sınırlı mürettebat manevralarında otopilotunuzu yetkin şekilde yönetmeyi öğrenmek, yelkenleri kontrol etmek kadar önemlidir. Deneyim kazanmaya başladığınızda her bir manevra için işe yarayan rüzgâr açılarını ve yanıt seviyelerini not almanız ve kontrol listenize otopilot ayarlarını eklemeniz iyi bir fikir olacaktır.
Balon hisa edileceğinde otopilotu gerçek rüzgâr açısına ayarlayarak sağanaklar ve rüzgâr yönü değişimlerine yakalanmaktan sakının. Gerçek ve hissedilen rüzgâr arasında otomatik geçiş yapan bir otopilotunuz varsa hangisini kullandığınızı kontrol edin. Gerçek rüzgâr seçilmemişse pilotu devreden çıkarıp tekneyi rüzgâraltına çevirin ve tekrar rüzgâr modunda devreye alın. Bu işe yaramazsa gerçek rüzgâr modunu elle seçin.

Bir şamandırada hisa edecekseniz, balonu donatırken ve hisa öncesi hazırlıkları yaparken pusula modunda veya yüksek bir rüzgâr açısında ilerliyor olacaksınız. Yer ve zaman lüksü varsa baş güverteyi görece düz ve hissedilen rüzgârı düşük tutabilmek için tüm manevrayı düşük bir rüzgâr açısında yaparım. Yelken hisa edilirken rüzgâr açınız hissedilen rüzgârı azaltabilmek için düşük olmalı, ancak balonun hisa sırasında burulmasına neden olacak kadar da düşük olmamalıdır. Rüzgâr arttıkça daha düşük bir açıda yürüyebilirsiniz, 150 ile 165 derece arası bir gerçek rüzgâr açısını tutturmaya çalışın.  

HİSA HAZIRLIĞI


Otopilot kontrolü aldığında, serdümen havuzlukta ön tarafa geçerek mandarın, karula halatının ve ıskotaların neta olduğunu kontrol ederken; trimci baş güverteye giderek balonu donatır. İki kişiyle seyirde balonlarımı baş taraftaki heç yerine her zaman çantadan basarım. Çanta güvertede kolayca hareket ettirilebilir ve hisa öncesinde yelkeni neta tutar.
Cıvadranızı ne zaman ve nasıl donatacağınız teknenize bağlı olarak değişir. Balonu geleneksel balon bumbasından uçuruyorsanız, bunu balonu güverteye almadan donatın. Cıvadranız hareketli ise önce balonu donatın ve cıvadrayı hisa sırasında yerine alın. Sabit cıvadranız varsa doğrudan balon donatımına geçin.

Sınırlı Mürettebatla Seyir dosyamızın devamnını Ocak sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.