Tekneniz Kış Uykusuna Hazır mı?

Teknelerde Kışlama

Teknelerin doğanın yıpratıcı etkilerine en açık kaldıkları zamanlar, genelde kaptanlarından uzak kaldıkları kışlama dönemleri olur. Gelin, kışın olumsuz etkilerinden korunma yollarına birlikte göz atalım.

YAZI VE FOTOĞRAFLAR: Fırat Göker (instagram: @captain_goker)

Düşen sıcaklık değerleri, güneşten rol çalmaya başlayan bulutlar ve seyirde selamlaşılan teknelerin sayısının her geçen gün azalması… Bunlar birçok kaptana, teknelerinden ayrı kalacakları kışlama zamanının yaklaştığını hatırlatır. Birçok detay barındıran bu hazırlık dönemi doğru tamamlandığında, teknenizi olumsuzluklardan korur ve yeni sezona daha kolay merhaba demenizi sağlar.

KARADA MI YOKSA DENİZDE Mİ KIŞLAMALI?

Verilmesi gereken kararların başında, kışlamanın denizde mi karada mı olacağı gelir. Bu kararı verirken, kışlama için seçtiğiniz bölgenin iklimi en önemli belirleyici unsur olmalıdır. Karada kışlama; teknelerin kurumasına fırsat verdiği için ozmos riskine karşı koruma sağlar, deniz koşullarının yıpratıcılığından uzaktır. Fakat soğuk bölgelerde, ani sıcaklık değişimlerinin negatif etkilerini ve daha önemlisi don riskini de beraberinde getirir. Önlem alınmazsa donmuş su; vanalara, motora, akülere, kısacası birçok aksama ağır hasar verebilir. Denizde kışlamaysa, ısı değişimleri açısından daha avantajlıdır fakat tekneniz tuzlu suyun ve deniz hareketliliğinin yıpratıcı etkilerine maruz kalır.

Karada ve denizde kışlama için marinalar ve çekek yerleri farklı fiyatlar, anlaşmalar sunarlar. Kışlama için ayrılan bütçe aralığı da karar verme aşamasında belirleyici bir unsurdur. Kasım sayımızda, marinaların ve çekek yerlerinin son durumlarını, çekme-atma ve kara parkı fiyatlarını içeren detaylı bir araştırmayı sizlerle paylaşmıştık.

Kışlama hazırlıklarına başlamadan önce, tamamlanması gereken tüm işlemleri içeren bir “yapılacaklar listesi” hazırlamanız büyük yardımı olacaktır. Listenizi oluştururken öncelikle motor gibi aksamlara ait kullanım kılavuzlarında yer alan “kışlama yönergelerini” okumalı ve mutlaka dikkate almalısınız. Eğer teknenizi ilk defa kışa hazırlayacaksanız, profesyonellerden ve çevrenizdeki deneyimli denizcilerden destek almaktan çekinmeyin. Haydi beraber işe koyulalım.

Teknelerde kışlama konulu yazımızın devamını Aralık 2020 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..

Yorumunuzu yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir