The Ocean Race Europe start aldı

The Ocean Race Europe start aldı

Kuzey Atlantik kıyılarından başlayarak, Akdeniz’de sona erecek, ilk kez düzenlenen açıkdeniz yelken yarışı The Ocean Race Europe, Fransa’nın Lorient kentinden start aldı.

Dokuz ülkeden gelen 12 tekneli filosuyla Avrupa’nın çevresinde önce okyanusta sonrasında Akdeniz’de devam edecek olan The Ocean Race Europe, 29 Mayıs’ta Fransa Lorient’ten başladı. Yedi VO65 ve beş IMOCA 60’ın katıldığı ve takımların açıkdenizde mücadele ettiği The Ocean Race Europe, 19 Haziran’da İtalya’nın Cenova kentinde sona erecek.

Takımlar startın ardından Atlantik Okyanusu’nda batıya doğru rotalarını izlemeye başladılar. 12 tekneli filo haberimizi yazdığımız sırada, Biskay Körfezi dolaylarındalar ve güneye yönelip ilk durakları olan Portekiz’in Cascais kentine doğru yollarına devam ediyorlar. Hafta ortasında teknelerin ilk mola yerlerine varmaları bekleniyor. 6 Haziran’da ikinci ayak olan Cascais’ten filo tekrar yola çıkacak. Ve sonrasında hedefleri İspanya’nın Alicante kıyısı olacak.

Şu anda V065 sınıfında ilk sırada AkzoNobel Ocean Racing ekibi bulunuyor. Imoca 60 sınıfına ise 11th Hour Racing Team ilk sırada. VO65 sınıfı yarışın başından itibaren filonun başında yer alıyor.

İki sınıfın ayrı ayrı puanlandığı yarışta, önemli olan en fazla puanı toplamak. IMOCA sınıfında etapları ilk sırada tamamlayan tekne beş puan alacak. Peşinden gelen tekneler de dört, üç, iki ve bir puanın sahibi olacaklar. Yedi teknenin bulunduğu VO65 sınıfında ise ilk sırayı alan tekne yedi puan alacak ve peşlerindeki tekneler de sonraki puanları paylaşacaklar. Cenova’ya gelindiğinde en fazla puanı alan sınıf liderliği yarışın kazananları olacak.

Çevreci ve duyarlı bir yarış

Yüksek teknolojili VO65 sınıfı daha önce Volvo Ocean Race olarak adlandırılan The Ocean Race’de de mücadele etmişti. İlk çıktığından beri açıkdeniz yelkenciliğindestandartları belirleyen tekneler bir önceki sınıf olan VO70’lerden 1 metre daha kısalar ve tamamen karbondan üretilen tekneleri hafifleştirmek için çok çalışıldı. Tekneler 12.500kg ağırlığındalar.

Son teknolojilerle donatılmış, bir veya iki kişiyle bile idare edilebilen IMOCA sınıfını ise en son Vendee Globe’da görme şansına erişmiştik. Hatta bu yarışta Vendee’den tanıdığımız üç isim var. Louis Burton, Bureau Vallee teknesinin dümencisi olarak, Nicolas Troussel, CORUM L’ Épargne teknesinin dümencisi olarak ve son olarak LinkedOut teknesiyle Thomas Ruyant yine dümenci olarak, bireysel Vendee sonrası The Ocean Race Europe’da bu sefer takımlarıyla mücadele ediyorlar.

The Ocean Race öncesinde bir test yarışı niteliği gören yarış, çevre duyarlılığı konusunda amaçları olan bir etkinlik. Tekneler, bir cihaz sayesinde yarış boyunca denizlerden numune toplayacak. 11th Hour Racing ilk etapta “Relay4Nature” olarak adlandırılan cihazı taşıyan ekip. Çalışmanın sonunda, insanların denizlere verdiği zararın boyutları ve çevre kirliliğinin ulaştığı seviye hakkında veriler çıkarılmaya çalışılacak. Katılımcı teknelerin hepsi çevre konusunda duyarlılığa dikkat çekiyor.

Teknelerin canlı olarak lokasyonlarını The Ocean Race web sitesinden takip edebilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.