Usta dümenciler lazım

Usta dümenciler lazım

Yelken takımı olmayan yelken kulüpleri - 2018 Nisan ayı editoBayramla birleşen, tatillerle dolu ağustos ayının rehavetine ülkemizin fırtınalı ekonomisi de eklenince rüzgârla savrulan yapraklara döndük hepimiz.
Uçuşuyoruz.
Belirsizliğin verdiği bir sarhoşluk hakim herkese.
İçinde bulunduğumuz tekne bir sağa bir sola derken başlar dönüyor, mideler bulanıyor…
Rüzgârın hangi yönden estiği belli değil.
Hepimizin usta dümenciler olup rüzgâra eşlik etmeyi öğrenmesi gerekiyor.

Yelkencilik okulları popüler olmaya başladığından beri en çok eğitim alanlar şirket yöneticileri oldu. Çünkü bir şirketi yönetmekle bir teknenin dümeninde olmak birbirine çok paraleldi. Denizdeki değişkenler arasında teknenizi ve takımınızı hedefe götürmek size iş hayatında da yarayacak refleksler kazandırıyor, bu bir gerçek. Bankaların yelken takımları parkurda boşuna yer almıyor.

Geçtiğimiz ay, Fatih Altaylı’nın Habertürk’teki köşe yazılarından biri bu konuyu çok güzel özetlemiş. Fatih Altaylı’nın bankacı ve yelkenci dostuyla arasında geçen konuşmayı, okuyanlar için tekrar olacak ama bir kez de buradan sizlere iletmek istedim.

“Yelkencilik ile ekonomi yönetimi birbirine çok benzer. Rüzgarı kontrol edemeyeceğiniz gibi, ekonomide de dünyayı kontrol edemezsiniz. Yelkende dümende otururken, değişen rüzgâr teknenin burnunu sağa sola iteledikçe, eğer siz de dikkatli iseniz eliniz dümende çok ufak hareketlerle teknenin burnunu hedefe doğru tutar ve hız kaybetmeden ilerlersiniz. Ama eğer sohbete daldıysanız veya bir şey yapmadan rüzgârın keyfini beklerseniz tekne çok sağa veya çok sola doğru giderek hedef rotadan çıkar.

Siz bunu fark ettiğinizde aniden dümeni sonuna kadar çevirmeye mecbur kalırsınız. Bu sefer de tekne ters tarafa fazla gider. Bütün yolcuların midesi bulanır hatta bazen tekneye sıkı tutunmayanlar denize bile düşebilir.

Halbuki zamanında küçük dokunuşlarla rotada kalırsanız bu ufak dokunuşları yolcular fark etmezler bile”

Rotanızda kalmanız dileğiyle,
İyi seyirler, iyi okumalar

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.