X-79 No.1 yeniden hayat buldu

X-79 No.1 yeniden hayat buldu

X-Yachts’ın ilk modeli olan X-79’un üretilen ilk teknesi 43 yılın ardından tamamen yenilendi ve ilk günlerine döndü.

2018 yazının başlarında X-Yachts’ın kurucuları Birger Hansen ve Lars Jeppesen’e ürettikleri ilk tekne hediye edildi. X-79’un ilk modeli X-79 No.1 Birleşik Krallık, Jersey’de, X-Yachts’ın İngiltere Bayisi Conor Fanning tarafından X-Yachts Genel Merkezine hediye edildi.

2018 sonbaharında, dış cephenin yenileme süreci Birger tarafından başlatıldı. 2019 yılında dış cephedeki işini bitiren Birger, 2021 yılında iç mekanın tadilatına başladı. Teknenin hem dışı hem de içiyle eskiden olduğu gibi görünmesi Birger için çok önemliydi. Ekip teknenin tam olarak 1979’da olduğu gibi restore edilmesi için incelikle çalıştı.

Ocak 2022’de Birger, X-79 No.1’in yenilenmesini tamamladı. Tekne şu anda 43 yıl önce yapıldığı zamankiyle tamamen aynı durumda görünüyor. X-Yachts’tan yapılan açıklamada, Birger’in, tüm gücünü tarihin bu eşsiz parçasını yeniden canlandırmak için harcadığı belirtildi.

 

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.