Geleceğe Teknolojik Dokunuş; Mercedes Vision EQXX

Geleceğe Teknolojik Dokunuş; Mercedes Vision EQXX

Elektrikli otomobillerde menzil ve verimlilik kavramlarını farklı bir noktaya taşıyan Mercedes’in yeni modeli Vision EQXX, geliştirilen seri üretim teknolojileriyle yolculukları yeniden tasarlıyor.

Yazı: Kadir Pirasoğlu

Mercedes Benz, 2030 yılına kadar elektrik dönüşümünü tamamlama hedefiyle bu teknolojiyle donatılmış yeni araçlarını tanıtmaya ve piyasaya çıkarmaya devam ediyor. Markanın, otomotiv mühendisliğinin geleceğine ışık tutacağına inandığı son modeli Mercedes Vision EQXX oldu. Yeni model, şimdiye kadar Mercedes Benz tarafından üretilen en verimli araç olarak tanımlanıyor.

Vision EQXX teknolojik engelleri aşıyor ve enerji verimliliğini tamamen yeni bir seviyeye taşıyor. Mercedes-Benz mühendis ve tasarımcılarının çabalarıyla dijital simülasyonlara dayanan gerçek yaşam koşullarında yapılan testlerde otomobilin 100 kilometrede 10 kWh’in altında tüketim ve tek bir şarjla 1.000 kilometrenin üzerinde menzil ile kWh başına 9.6 km’nin üzerinde bir verimlilik değerine ulaştığı belirtiliyor.

Mercedes Vision EQXX - İç tasarım
İç mekân, dünyanın dört bir yanındaki start-up’lardan elde edilen çok sayıda yenilikçi malzemeyle tasarlanmış.

Bataryayı da yeniden geliştiren mühendisler 400 Wh/lt’ye yakın bir enerji 100 kWh enerjiyi alabilen bir batarya hacmine sığdırmayı başarmışlar. Vision EQXX’in kapıları, alüminyum takviyeli CFRP ve GFRP (karbon ve cam elyaf takviyeli plastikler) hibrit bileşenlerinden üretiliyor. Ağırlık avantajlarının yanı sıra bu tasarım, olası bir çarpışma anında yüksek rijitlik ve esneklik sağlıyor.

İç mekân, dünyanın dört bir yanındaki start-up’lardan elde edilen çok sayıda yenilikçi malzemeyle tasarlanmış. Kapı kollarındaki miselyumdan üretilen ve ağırlıklı olarak doğada bulunan yenilenebilir bileşenlerden yapılan AMsilk imzalı Biosteel elyaf, koltuk minderlerinde de kullanılmış. Zemin halıları yüzde 100 bambu elyafından üretilmiş. Zemin veya kapı döşemeleri ise atık pet şişelerde üretilmiş.

Ön panel boyunca uzanan, etkileyici görünümü, sezgisel kullanımı ve insan zihniyle uyumlu çalışabilen, 8K çözünürlüğe sahip ince ve hafif LED ekran, sürücü ile yolcuları otomobil ve dışarıdaki dünyayla bağlayan bir portal görevi görüyor.

Mercedes Vision EQXX, tüm bu özellikler ve fazlası düşünüldüğünde otomotiv mühendisliğinin geleceğine ışık tutuyor. mercedes-benz.com.tr