X-Yachts’ın Yeni X-Racing Projesi

X-Yachts’ın Yeni X-Racing Projesi

Danimarkalı tekne üreticisi X-Yachts, 2023 yılının sonbaharında yeni ve en büyük yarış yatı projesi X-Racing’i Almanya’nın Kiel şehrinde düzenlenen ORC Dünya Şampiyonası’nda duyurmuş ve büyük ilgi toplamıştı. 1979’da ilk modeli olan X-79’u suya indiren X-Yachts, o günden bu yana ürettiği teknelerle dünya çapında kazandığı kupalarla uzun ve köklü bir yarış geçmişi olduğunu kanıtladı.

X-Yachts CEO’su, Satış ve Pazarlama Direktörü Kræn Nielsen
X-Yachts CEO’su, Satış ve Pazarlama Direktörü Kræn Nielsen

Uzun yıllara dayanan bir yarış ve kazanma geleneğine sahip olan marka, son yıllarda odağını yeni X serisi ve X-Power’a vermişti. Bu doğrultuda son olarak Pure X serisinde X56 ve X43 MkII modelleriyle ilk motoryat porjesi X-Power 33C’yi suya indirdi.

Bu dönemde kullanıcılardan ve müşterilerden gelen daha hafif ve biraz daha hızlı bir tekne istekleri üzerine tüm kullanıcıların ihtiyaçlarına cevap verecek yeni projenin startını verdiler. Geçmişte ürettiği pek çok yarış teknesinden sonra yeni model hem yarışa hazır hem de daha gezi seyirlerine uygun olarak iki versiyonda sunulacak.
Teknenin üretimi için sektörün en iyi çözüm ortaklarıyla işbirliği yapan X-Yachts, yeni projesinin lansmanını Boot Düsseldorf’ta yaptı.

Bu vesileyle bir araya geldiğimiz X-Yachts CEO’su, Satış ve Pazarlama Direktörü Kræn Nielsen ile ORC-IRC sınıflarında yarışan yelkencileri hedefledikleri yeni X-Racing serisi hakkında konuştuk.