Yılın en iyi yatları

Yılın en iyi yatları

Yılın en iyi yatları

European Yacht of the Year jürisi tüm olumsuzluklara rağmen beş kategoride 15 yatı test ederek değerlendirdi. Yachting World test editörü Toby Hodges kazananları açıklıyor.

Piyasadaki en ilginç, yenilikçi, kullanışlı, iyi inşa edilmiş ve makul fiyatlı tekneler hangileri? Bunlar tipik sorular ve bunlara güvenle cevap verebilmemizin nedeni, kendi bağımsız testlerimizi yürütmenin yanı sıra 12 kişilik konularında uzman jürimiz. European Yacht of the Year şüphesiz yeni üretim yatlar için düzenlenen en kapsamlı ve tarafsız değerlendirme programıdır. Kazananları seçmek üzere hepsini test etmeden önce yılın en iyi adaylarını kategorilere ayırmayı içerir.

Tasarımcılar her zaman daha fazla hacim, doğal ışık ve çoğu durumda performansı günümüz yatlarına dahil etmenin yollarını buluyor. Diğer bir güncel eğilimse Açıkdeniz kategorimize yansıyan keşif tarzı gezi yatlarına yönelik.

Bu pandemi günlerinde, diğer yıllara göre anlaşılabilir şekilde daha fazla tekne çekildi ve listeye giren 19 tersaneden dördü, yatlarının testini onaylamalarına rağmen, sunamadılar. Ancak sektörü desteklemek adına bir çabayla, deneme seyirleri devam etti ve en az altı jüri üyesi, Kiel, Cannes ve La Rochelle’de sunulan tüm adayları test etmeyi başardı. Hepsi, bu yeni tasarımların yüksek standardı ve uygulanan fikirlerden etkilenmiş olarak geri döndü.

AİLE GEZİ

Adaylar
Bavaria C42 // Beneteau Oceanis 40.1 // Bali Catspace // Elan GT6 // Excess 11

Her zaman yeni üretilen teknelerle dolu olan bu kategoride bu sene de bir istisna olmadığı gibi, birkaç popüler yeni katamaran da vardı. Hepsinin adaylığa layık olduğu görüldü ve neticede birbirine çok yakın Elan ve Bavaria arasında bir seçim yapıldı. Kuşkusuz Elan bir aile cruiser’ı olmaktan daha ziyade lüks bir performans teknesi. Humphreys tasarımına Studio Porsche’un da dahil olması styling’i mükemmelleştirmiş. Tekneyi iki gün süresince test ederken hafif havada çok iyi yürüdüğünü görme şansım oldu. GT6 aynı zamanda, özellikle de dış mutfak opsiyonuyla havuzlukta bolca alana sahip ve vakum infüzyonlu vinilester inşası diğer seri üretim tersanelerinden daha gelişmiş.

Oceanis 40.1, etkileyici tasarımı ve iç yerleşimiyle bu segmentteki cazip rakiplerden bir diğeri. Tekne rahat idare edilen ve yelken yapılan gövdesinde bolca alan sunuyor. Bavaria ile kıyaslandığında inşa kalitesi ve kimi jüri üyelerine göre yelken performansı biraz daha düşüktü. Buna rağmen geniş kamaralara imkan veren akıllı formu, ana yaşam alanı ve uzun mutfağı bu modelin satışına yardımcı olacaktır.

Sportif görünüşlü Excess 11, 37ft uzunluğuyla piyasadaki seri üretim katamaranların en küçüklerinden biri. Performansını etkileyen önemli bir unsur, daha uzun bir arma ve yaklaşık yüzde 10 daha fazla yelken alanı sunan, Cannes’daki deneme seyrinde kullandığımız teknedeki Pulse Line opsiyonu. Genel olarak jüri, dümen tutmaktan hoşlandı ve kolay seyir için uygun bir tekne olduğuna karar verdi. Hafif havada sürati çok fazla olmasa da tatmin ediciydi. Tersane charter talebini karşılamak üzere daha fazla kamara eklemeye çalışmamış; teknede sadece iki geniş banyo ve üç ya da dört kamaralı yerleşim sunuluyor.

Yılın en iyi yatları dosya konumuzun devamını Nisan 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Bu yazının tamamını App Store, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasıyla hızlı ve kolayca ulaşabilirsiniz..