Alican Kaynar Avrupa beşincisi oldu

Alican Kaynar Avrupa beşincisi oldu

Tokyo Olimpiyatları öncesi son yarış olan 2021 Finn Avrupa Şampiyonası Portekiz’de yapıldı. 10-16 Nisan tarihleri arasında Vilamoura’da gerçekleştirilen, 30 ülkeden 49 yelkencinin mücadele ettiği şampiyonayı Olimpik Milli Sporcumuz Alican Kaynar (Fenerbahçe Doğuş Yelken) beşinci sırada tamamladı.

10 yarış sonunda Macaristan’dan Zsombor Berecz Avrupa Şampiyonu olurken Birleşik Krallık’tan Giles Scott ikinciliği, İsviçre’den Nils Theuninck üçüncülüğü elde etti. Daha önce Tokyo Olimpiyatları için kota alan milli sporcumuz Alican Kaynar ise 102 net puanla beşinci sırada yer aldı.

TOKYO OLİMPİYATLARI BELİRSİZLİĞİNİ KORUYOR

Öte yandan Kovid-19 pandemisi sürecinde dördüncü dalgaya giren Japonya’da 23 Temmuz-8 Ağustos tarihlerinde gerçekleştirilmesi planlanan Tokyo Olimpiyat Oyunları’nın yeniden iptal edebileceği konuşuluyor.

The Guardian gazetesinde yer alan habere göre iktidardaki Liberal Demokratik Parti’nin Genel Sekreteri Toshihiro Nikai katıldığı bir televizyon programında olimpiyatlarla ilgili gelen bir soruya, “Eğer yapılması imkansız gibi görünürse, iptal etmeliyiz” açıklamasında bulunduğu belirtildi. Ülkede yakın zamanda yapılan bir anket sonucunda halkın yüzde 39.2’si olimpiyatların iptal edilmesi gerektiğini düşünürken, yüzde 32.8’inin ise ikinci kez ertelenmesi yönünde görüş bildirmişti.

Doping skandalıyla birlikte Rusya’nın Tokyo Olimpiyatları’ndan diskalifiyesi sonrası ortaya çıkan yeni mutasyon haberleri nedeniyle sporcularını Kovid-19 salgınından korumak amacıyla Kuzey Kore olimpiyatlara katılmayacağını açıklayan ilk ülke olmuştu.

Bu gelişmelerle birlikte açılış oyunlarına 100 günden az süre kalan olimpiyatların yapılıp yapılmayacağı konusunda belirsizlik sürüyor.