America’s Cup başlıyor

America’s Cup başlıyor

Bermuda’da bu ay başlayacak 35. America’s Cup büyük bir heyecan yaşatacak. Rüzgâr hızından 3 kat hızlı gidebilen AC50 tipi katamaranların gireceği mücadele şimdiden büyük bir merak konusu.

Yazı: Baran Atasoy

Dünya tarihindeki tüm sporlar içerisindeki en eski kupa olan America’s Cup’ın hikâyesi 19’uncu yüzyıla uzanıyor. 1851 yılında New York Yat Kulübü üyeleri biraraya gelerek İngiltere’deki yelkenli yat yarışlarına katılmak üzere 30 metrelik “America” adlı uskuna tipi tekneyi inşa ettirirler. America, 1851 Ağustos’unda 15 teknelik Kraliyet Yat Filosu’na karşı yarışır ve Wight Adası’nın etrafındaki yarışı tüm rakiplerinin önünde birinci olarak tamamlar. Asıl ismi “100 Sterlin” olan kupanın adı o günden sonra America’s Cup olarak anılmaya başlar. Daha sonraki yıllar içerisinde yapılan değişiklerle sadece iki yelkenlinin (biri kupayı elinde tutan ve diğeri de kupayı almak için meydan okuyan) arasında geçen yarışlar serisine dönüşür. İşte bu yıl düzenlenecek olan 35’inci kupada da önce Louis Vuitton Challanger Cup’ta meydan okuyucular kozlarını paylaşacak. Bu beş takım arasından galip gelen, resmi meydan okuyucu olarak kupanın son sahibi ve savunucusu olan Team Oracle USA’nın karşısına çıkacak.
America’s Cup bermuda da başlıyor.

COUTTS ETKİSİ

35’inci kupanın daha öncekilerden birçok açıdan farklı olacağı açık. Zira bugüne kadar hep kazanan ekibin ülkesinde gerçekleşen kupa, tarihinde ilk defa kupayı elinde tutan ülkenin sınırları dışında gerçekleşiyor. Bunun en büyük nedeni ise organizasyon maliyetlerini mümkün olduğunca aşağıya çekmek. Diğer taraftan organizasyonun başındaki eski şampiyon Russell Coutts, America’s Cup’ı zenginlerin kendi aralarında yaptığı bir düellodan çıkarıp dünya çapında bir spor karşılaştırmasına dönüştürmek ve daha çok insanın bu kupayı izlemesini sağlamak için elinden geleni yapıyor. Gelenekselcilere ters gelse de bu yaklaşımın stadyum yelkenciliği kavramı ortaya çıktıktan sonra kaçınılmaz olduğu bir gerçek. Son 10-15 yılı saymazsak America’s Cup’ın kupa tarihinin genelinde bir tarafın startla beraber diğerine bariz üstünlük kurduğu ve izleyicilerin esamesinin okunmadığı pek de heyecan verici olmayan bir yelken yarışı olduğunu da unutmayalım.

Bermuda’da gerçekleşecek 35’inci kupanın en çekişmeli ve sonucu kolay tahmin edilemez kupa olacağı düşünülüyor. Bu düşüncenin arkasında yatan neden ise; kupa sahibi ve meydan okuyucuların beraber deneme yarışı yapmaları ve birbirlerinin yaptıklarından en ince detayına kadar haberdar olmaları.

35. America’s Cup yarış yazısının devamı Haziran 2017 sayımızda..

Dergimizi okumak için Abonelik Sayfası‘ndan abone olabilir, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.