Azimut 53

Azimut 53

78’i tasarlamak üzere Alberto Mancini’yi görevlendiren Azimut, İtalyan tasarımcıya bu teknenin stilini oluştururken yepyeni Azimut 53 Flybridge’i, 55ft’e 16ft çerçevesine uyacak şekilde damıtması ve hacme odaklanması gibi zor bir görev verdi. Teknenin her yerinde, pencere tasarımı, gövde formu ve üst yapının etrafına yerleştirilmiş yüzey ayrıntıları gibi 78’e selam göndermeler var, yine de bu üç boyutlu çizimler dikkate alındığında orantının tam olarak tutturulduğunu söyleyebiliriz.

78’in yanı sıra bu tekne Azimut’un flybridge serisinde IPS’lerin donatıldığı ikinci tekne ve tasarım ekibi bu tercihin özellikle aşağıda yaşam alanını genişletmenin yanı sıra performans ve yakıt ekonomisi sağlamak üzere tercih edildiğini itiraf ediyor. D11 makineye birlikte donatılan ve her iki tarafta 725hp sunan IPS950 53’e azami 30 knot’ın üzerinde sürat sağlayacak ve 20 knot’ın knot seyir sürati sunacaktır.

IPS motorların gövdenin daha gerisine yerleştirilmesi ve dik pruva tasarımı sayesinde aşağıda, aynı boyutlarda, geleneksel pruva tasarımına sahip ve bir çift şaft tahrikli makineyle donatılmış bir tekneninkinden 2ft fazla ekstra uzunluk sağlanıyor. Bu da, aşağıda, tüm ene oturan ve kendi banyosu ve tam boy gömme gardıroba sahip master kamaranın da dahil olduğu, iyi boyutlarda üç kamara sağlıyor; bu boy bir tekne için az rastlanır bir lüks.

Azimut çoğu 53’ün sahibi tarafından kullanılacağını tahmin etse de, tek kişilik yatağa ve banyoya sahip bir mürettebat kamarası seçeneği mevcut. Ancak teknesini kendi kullanmak isteyen tekne sahipleri için bu alan su sporları malzemeleri için kullanılabilir.

Azimut 53 - Yerleşim planı
Yerleşim planı

İLETİŞİM: Azimut Türkiye (Karina Marine Group)

TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Tam boy – 16.78m (55ft 1in)
Maksimum en – 4.95m (16ft 3in)
Deplasman – 30t (Dolu)
Makineler – Çift VOLVO IPS 950 D11 725hp
Maksimum sürat – 31 knot
Seyir sürati – 26 knot
Tasarım – Alberto Mancini Yacht Design
İç tasarımAzimut Yachts

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.