Azimut 72

Azimut 72

Tamamen karbon fiberden inşa edilmiş güverte Azimut 72’yi benzerlerinden bir adım öne çıkarıyor. Yeni modelin zevkli detayları, işçiliği ve hacmi de memnuniyet verici.

Dünyanın en büyük motoryat üreticilerinden birinin inşa ettiği 72ft flybridge bir teknede çepeçevre karbon fiber kullanıldığını görmek alışık olduğumuz bir durum değil. Elbette bazı tersaneler, pazarlama departmanlarının broşürlerini parlatabilmek, ‘yüksek teknoloji inşa’, ‘uzay mühendisliği’ ve ‘yakıt verimliliği sunan hafif gövde’ gibi baştan çıkarıcı pazarlama sözcüklerini kullanabilmek için zaman zaman birkaç santimetrekare karbonu orada burada kullanıp, gece de huzurlu bir şekilde uyuyabiliyorlar. Ancak yan güvertelerden yukarı doğru tüm güverte inşasını -ayrıca flybridge ve hardtop’ı- reçine yedirilmiş karbondan inşa etmek… Bu kadar pahalı bir malzemeyi bu denli bol kullanmak için çok iyi bir nedenleri olmalı.

Bugünlerde en gösterişli tekneleri üreten tersaneler bile geniş yaşam ve güverte alanlarının flybridge teknelerinin satışını artıracağını düşünüyor, dolayısıyla her tersane rakibinden biraz daha fazlasını sunmak istiyor. Azimut 72 ‘de daha sağlam inşa edilmiş yaşam alanları, her geçen gün boyu uzayan nesil için daha yüksek tavanlar, neredeyse tüm teknelerde kullanılmaya başlanan sert tavanları eklemek iyi hamleler olsa da, teknenin 16’ncı yüzyıl kalyonları gibi performans sergilemesini istemiyorsanız sınırı bir yerde çizmeniz gerekiyor.

İLETİŞİM: Azimut Türkiye (Karina Marine Group)

Azimut 72 test yazısının devamını Haziran 2016 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi okumak için Abonelik Sayfası‘ndan abone olabilir, Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.