Bavaria C42

Bavaria C42

Alman tersane Bavaria C42 ile 40ft bir tekneden performans ve hacimler anlamında beklentileri yeniden belirliyor.

Bir tekne için “iyi fiyat” denince ne anlamalıyız? Herhangi bir pazarda paranızın karşılığında aldığınız şey genellikle bir boyuta denk gelir: Gayrimenkulde metrekare veya dijital bellekte gigabayt satın alırsınız. Peki, büyük her zaman daha iyi midir? Tekne alacak denizcilerin belli bir boy için paralarının satın alabileceği en iyi seçeneği aramaları anlaşılabilir bir yöneliştir.

Son 10 yıl içerisinde yeni yatların hacim-boy oranında belirgin bir yükselişte olduğunu ve yakın zamanda modern gövde formlarının her iki uçta iç hacimleri daha da genişlettiğini gördük. Fakat bir seri üretim markasının rekabetçiliğini sürdürebilmesi için paranızın karşılığında çok şey vermekten daha fazlasını yapması gerekir. Tersane tasarımlarında sizi rakipten uzaklaştırmak ve kendi teknelerinin daha geniş, aydınlık ve iyi olduğunu düşünmenizi sağlayacak kadar kurnaz ve yenilikçi olmak zorundadır.

Marka, mürettebatın üzerinde zaman geçirmeyi isteyeceği ve idaresi kolay veya dümenciye kullanım keyfi (tercihen her ikisini de) veren tekneler yaratmalıdır. Kullanırken aldığınız tatmin gibi ölçülebilirliği zor bazı duygusal üstünlükler de markanın sunduğu değerler içinde olmalıdır. Bu oldukça ulaşılması güç bir hedef. Ancak deneme seyrimizde birbiri ardına gelen dalgaları aşarken yeni Bavaria’nın bu ilave değeri sunduğu sonucuna varıyoruz. Tüm anormallikleri yaşadığımız bu yıl içinde rüzgâraltına seyrimiz çok özel hatıralar bırakacak güçte geçiyor. Ve bu kadar sıkı rekabet yaşanan bir pazarda bu ekstra kalite tam da kalabalığın önüne geçmek için gereken şey.

Bu Maurizio Cossutti’nin dördüncü Bavaria tasarımı. Tasarımcı güçlü bir form seçimiyle keskin çeneli ve yuvarlatılmış V pruva kesitli ilk Bavaria’yı çizmiş. Bu özellik gerek iç mekânda, gerek su üstünde önemli bir fark yaratmış.

C42’nin yelken seyrinde dikkatinizi ilk çeken ve en çarpıcı özelliklerden biri sizi anında kendine bağlayan doğrudan dümen hissi. Bu tasarım dolgun başkesitleri ve kıça kadar taşınan geniş eniyle günümüz seri üretim gezi teknesi nesliyle uyumlu olabilir ancak çift pala kullanmayarak çizginin dışına çıkıyor. Bavaria, tekne sahiplerinin tek pala üzerinden geçen pervane suyunun yardım ettiği dar alan manevra yeteneklerini tercih ettiklerini söylüyor. Çift palanın üzerlerinden geçen suyla bir alabandaya kaçma eğiliminden kurtulan C42 ile tornistan da çok kolay.
Denizciler yelken seyrinde bunun avantajlarını hemen hissedebilirler. Çift dümenden kolay erişilebilen kadranıyla tek palaya Jefa dümen bağlantıları asgaride tutulmuş, böylece dümen hissi çok güçlü.

SONBAHAR SEYRİ

Direk içi sarma anayelken ve oto-tramolalı flok tam açıkken (Elvstrom Sporttech lamine) fotoğrafçı Rick Tomlinson ile buluşmak üzere Solent sularına çıkıyoruz. Tipik doğulu hava şartlarında farklı şiddetlerde sağanaklarla apazdan geniş apaza açı değiştirerek sürati yukarıda, hissedilen rüzgârı aşağıda tutmaya çalışıyoruz.

20’lerin üst sınırlarına ulaşan sağanaklarda gelgite karşı 7-9kt SOG ile dalgalardan inerken mütevazı boyutta tek palanın verdiği his çok hoşumuza gidiyor. Not; paraketemiz yok ancak polar tablolar 20kt üzeri rüzgârda C42’nin apazda çift haneli, 16kt gerçek rüzgârda ise 9kt süratlere ulaşabileceğini gösteriyor.

Bavaria C42 Yerleşim Planı

TEKNİK ÖZELLİKLER

Tam boy (cıvadra dahil) – 12.90m (42ft 4in)
Gövde boyu – 12.38m (40ft 7in)
Su hattı boyu – 11.27m (37ft 0in)
Maksimum en – 4.29m (14ft 1in)
Su çekimi – 2.10m (6ft 11in)
Deplasman (boş) – 9678kg
Balast – 2698kg
Yelken alanı (yüzde100 ön üçgenle) – 98.7m2
Makine – 40hp Yanmar saildrive
Su kapasitesi – 210lt
Yakıt kapasitesi – 210lt
Başlangıç fiyatı – 157 bin 900 Euro (Güncel fiyat için Gena Yacht ile iletişime geçiniz.)
Tasarım – Cossutti Yacht Design

Bavaria C42 dosyanın devamını Şubat 2021 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi abone olarak ya da Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.