Contest 42CS

Contest 42CS
Contest 42CS
Contest 42CS

Etkileyici aile gezi tekne Contest 42 CS ile yaptığımız kısa seyir Hollandalıların maharetini gözler önüne seriyor.

Contest ilk 42ft modelini 40 yıl kadar önce serisine aldığında tekne o günün seri üretim tekneleri arasında görece bir dev olarak kabul ediliyordu. Bugün 42CS Hollandalı tersanenin en küçük modeli olmakla beraber yeni duyurulan amiral gemisi 84CS’nin yarı boyuna sahip.
Diğer yandan, model bu üçüncü nesil aile şirketinin tüm üstünlüklerini bünyesinde barındırıyor ve kolay abranabilir boyda bir açıkdeniz gezi teknesi olarak göze çarpıyor. Sunulan opsiyonlar ve ayrıntıya gösterilen özen daha büyük teknelerin inşasından kazanılan deneyim sayesinde son derece etkileyici seviyede.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.

Oldukça şık görünümlü, mütevazı ancak alımlı 42CS kendinden daha büyük teknelerin havasını taşıyor. Contest’in Medemblik tersanesine yaptığımız ziyaret sırasında Ijsselmeer’in hemen batısındaki Frisian adalarına kadar küçük bir gezi seyrine katılma şansı buluyoruz. Modelin yarım yüzyıllık inşa geleneği sayesinde kazandığı üstünlüklerini görmek için daha iyi bir yol olamaz. Contest dünyanın en eski ve en büyük aile markalarından biri. Zengin geçmişe ve umut vadeden bir geleceğe sahip tersanelerinde tüm inşa sürecine bu aile yön veriyor.

Contest 42CS
Contest 42CS – Güverte

Denizde otostop
Dar kanallar ve yüksek gelgit yaşanan bir bölgede olmak doğru zamanlama yapıldığında çok daha hızlı seyir yapabilmenize imkan tanıyor. Göç zamanını güçlü bir akıntıya denk getiren bir kaplumbağa gibi yol alabiliyorsunuz. Biz de Ijsselmeer’in deniz trafiğini kontrol eden dev havuzun hemen kuzeyindeki balıkçı barınağı Harlingen önünde dönüş yaptıktan sonra kendimizi 2,5kt gelgit akıntısı içinde buluyoruz. Bu oldukça sakin ve az rüzgârlı öğleden sonra saatlerinde böyle bir akıntı hissedilen rüzgârınızda mucizeler yaratabiliyor.

Yazının devamı Ekim 2016 sayımızda..