Değişim dönemi

Değişim dönemi

Değişen dünya değişen tasarımlar - 2020 Aralık ayı Edito

Bir Düsseldorf Boat Show sayısı hazırlamayı planlarken gündem yine değişti, Kovid 19 vakaları arttı, herkes evlere kapandı ve sektörün en önemli fuarlarından biri olan Düsseldorf nisan ayına ertelendi. Şubat ayında yapılacak olan CNR Avrasya Boat Show için de şüpheler söz konusu. Bu yıl ya fuarsız geçecek ya da alıştığımızdan farklı zamanlarda ve fuarlarda tekne göreceğiz. 2020’de deniz severler pek bir araya gelemedi belki ama üreticiler son hızla yeni modelleri suya indiriyor. Yazı İşleri Müdürümüz Kadir Pirasoğlu, bir kısmı dünya lansmanı yapılacak olan yeni modelleri derledi ve bir “dergi fuarı” konseptinde dosyada bir araya getirdi. 2021’in konuşulacak teknelerini bu dosyada bulabilir, ilerleyen aylarda da daha detaylı değerlendirmelerini dergimizden okuyabilirsiniz.

Bütün bunlar, çok sık duyduğumuz “hiçbir şey eskisi gibi olmayacak” cümlesinin somut izleri sanki. Yat sektörünün ve amatör denizcilerin sezonunun değişmeye başladığı aşikâr. Geç başlayan yazla beraber bu sene aralık ayına kadar daha çok tekne denizde vakit geçirdi. Kış bakımları bile her zamankinden geçe kaldı. Birçok tekne sahibinin, kısıtlamalar ve izolasyon ihtiyacıyla kış aylarında da teknede kalmayı düşündüklerini duyuyoruz. Bu fikirde olanlar için de bir yazı Özlem Ulubay Şahin’den geldi. Teknede kış geçirmek için neye ihtiyacınız olduğunu merak ediyorsanız, mutlaka okuyun.

Bu kadar uzun süre kapalı kaldıktan sonra kendini açıkdenizlere atıp özgürleştirmek isteyenler için de ralli organizatörü Jeremy Wyatt’tan çok güzel tavsiyeler var. Bir açıkdeniz macerasına adım atmak isteyenlerin hazırlık sürecini anlatan bu yazı hayallerinize köprü olabilir. Kim bilir belki de bu 2021’i bir Atlantik Rallisi’yle bitirirsiniz?

İyi okumalar, iyi seyirler…