Deniz insanı insan yapıyor

Deniz insanı insan yapıyor

Cahit Üren

Cahit Üren demek Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulübü demek. Türkiye Açıkdeniz Yarış Kulubü de Cahit Üren demek. Dile kolay 35 yıldır Üren’in gönlü bu kulüpte. Türkiye’de yat yarışçılığının gelişmesinde önemli bir rolü olan Üren’le 35 yıla beraber baktık.

YAZI: Selcen Tanınmış

Cahit Üren, büyük bir kısmı denizci olan bir aileden geliyor. Ailesi için bir erkek çocuğunun denizci olmama ihtimali neredeyse yok. Çok sayıda deniz subayı olan ailede bu bir gelenek adeta. Daha çocukken onları dinleye dinleye büyüdüklerinden olsa gerek denizcilik içlerine işlemiş. Cahit Üren ve abisi için de Deniz Lisesi’ne giriş işte bu hikayelerle yol buluyor. Üren, 1957’de girdiği Denizcilik Lisesi’nden 1965’te donanmaya çıkıyor.

“Çeşitli muhriplerde, çok iyi bir gemi olan Mareşal Fevzi Çakmak gemisinde çalıştım. Bir amfibik tatbikata Genel Kurmay Başkanı geliyordu, bizi de geçici göreve çağırdılar. Brifinge, muhripçiliğin vermiş olduğu alışkanlıkla haritalarım ve tatbikat emirlerimle birlikte gidince komodor beni pek beğenip çıkarma gemilerine aldı. Bir sene daha ekstradan Mersin’de kaldım sonra hücumbotlara tayin oldum. Hayatımın büyük bir kısmı hücumbotlarda geçti… Ayrılmak aklımda hiç yoktu ama bazen böyle şeyler olabiliyor.”

TAYK Genel Müdürü Cahit ÜrenCahit Üren, 43 yaşında Deniz Kuvvetleri’nden ayrılıyor. Hemen iki sivil teklifle karşı karşıya kalıyor ve genel müdür olarak yeni hayatına adım atıyor. Askeriyeden çıkıp özel sektöre geçmek kolay değil. “Zordu” diyor Üren, “Deniz Kuvvetleri’nin farklı bir yapısı vardı. Özel sektörse çok daha farklıydı…”

Cahit Üren röportajının devamını Mart 2019 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimize Abonelik Merkezi web sitesinden hızlı ve kolayca abone olabilirsiniz.