Hibrit teknolojisi nereye gidiyor?

Hibrit teknolojisi nereye gidiyor?

Hibrit teknoloji nereye gidiyor? - 2019 Temmuz ayı editoGreenline ilk tasarımlarıyla ortaya çıktığında çoğumuz onun çevreci hibrit teknolojisiyle ilgilendik ve hayranlık duyduk. O yıllarda hibrit teknoloji denizcilikte kullanılmaya başlanmış olsa da seri üretim teknelerde yaygınlaşması ve popülerleşmesi Slovenyalı tersane sayesinde oldu. 2010, hibrit teknelerin üretiminde artış yaşanan bir yıldı. Greenline’ın yanı sıra Mochi, Azimut, Sunseeker gibi büyük markalar da hibrit modeller duyurdu. Aradan neredeyse 10 yıl geçti. Gelişmeler artarak devam ediyor ancak ilerlemenin beklentinin biraz altında kaldığını düşünüyorum. Özellikle de Greenline Neo test incelemesi (sayfa 68) bu fikrimi pekiştirdi. Marka bu yeni modeliyle kıçtan takma makineler ve spor tekneler dünyasına adım attı, güzel de bir iş yaptı. Ancak Greenline’ın çıkışındaki yaklaşımdan farklı bir yola adım attığını görmek “hibrit”in denizcilikteki yerini sorgulatıyor.

Bu arada hemen belirteyim Greenline hibrit çalışmalarından vazgeçmiş değil. Zaten Neo’nun da çevre dostu bir versiyonu mevcut. Hibrit ve elektrik devrim; yakıta harcanan paranın cepte kalması, sessiz seyir ve bütün bunları yapabilmemiz için ihtiyacımız olan “doğaya” saygı demek…

Ancak denizde yaşanan elektrik devrimi, otomotiv sektörü kadar hızlı olamıyor. Bunun en büyük sebebi de menziller. Elektrikli dıştan takma motorlarıyla pazarın lider markası Torqeedo’nun kurucusu ve CEO’su Dr. Christoph Ballin bakın ne diyor: “Açıkdeniz söz konusu olduğunda doğal olarak bir dizeliniz olmalı. Teknelerde, otomobillerde olduğu gibi, fark yaratacak gerçek sıçrama akü kapasitesinde saklı. Elektrikle seyrin menzili dizeli yakalayana dek kuşkulu yaklaşımlar devam edecek. Ve farkın 10 veya 20 yıl gibi bir sürede kapanması oldukça zor.”

Bu sayıda yer verdiğimiz birkaç yazıyı özellikle okumanızı tavsiye ediyorum: . Bunlardan ilki “Dizel Devri Kapanıyor mu?” yazısı. Son teknolojilerden haberlere yer verdiğimiz Akıl Hocası bölümündeki X Shore’un elektrikli modeli Eelex 800’ün incelemesi ile Torqeedo’nun yeni Deep Blue 100i modeliyle ilgili yazılar da elektrik devrimiyle ilgilenenlere fikir verecek.
İyi okumalar, iyi seyirler…