Yeni nesil “Deniz Taksiler”

Yeni nesil “Deniz Taksiler”

İBB Şehir Hatları’nın, Haliç Tersanesi’nde ürettiği deniz taksiler, bu ay sonunda hizmete başlıyor. Yeni nesil ve çevreci araçların ücretlerinin herkesin yararlanabileceği seviyede olması hedefleniyor.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu tarafından kamuoyuna tanıtılan ve ocak ayında üretimine başlanan deniz taksiler, test sürüşünü başarıyla geçti. Haliç Tersanesi’nde üretilen 50 adet taksinin sekizi, bu ay sonunda hizmet vermeye başlayacak.

Üst gelir sınıfı yerine herkese hizmet vermesi hedeflenen taksilerde, altı ay içinde dolmuş taksi modeline geçilecek. Mobil uygulama ile ulaşılacak taksilerin ücretleri UKOME’de belirlenecek. Bu ücretlerin, herkesin yararlanabileceği şekilde makul bir seviyede tutulması hedefleniyor.

İlk test sürüşü 30 Ağustos’ta gerçekleştirilen deniz taksileri kullanmak isteyenler mobil uygulama üzerinden çağrıda bulunacak. İlk etapta 98 iskeleden çağrı yapılabilecek. Daha sonra uygulama genişletilerek yolcuların istenilen yerden inip binmesine imkan sağlanacak. Altı ay sonra, paylaşımlı taksi dolmuş modeline geçilecek.

Şimdilik 50 deniz taksinin hizmet vermesi planlanıyor. Eylül ayının sonunda sekiz, yıl sonunda toplam 45 taksi hizmete girecek. Beş adet elektrikli model ise Şubat 2022’de filoya dahil olacak. On yolcu taşıyacak deniz taksilerde bir kaptan ve bir gemici olmak üzere iki personel bulunacak. Bu personeller arasında kadın denizciler de yer alacak.

İBB’nin tasarlayıp ürettiği ilk deniz taksinin rengi, İstanbullular tarafından seçildi. “Boğaz” olarak adlandırılan mavi renk, toplam 150 bin oyun yüzde 36’sını aldı.

 

Deniz Taksiler bu ay sonunda hizmete başlıyor.
Deniz Taksiler bu ay sonunda hizmete başlıyor.

Yerli ve çevreci

Haliç Tersanesi’nde tamamen yerli olarak üretilen deniz taksilerin tasarımı Şehir Hatları Genel Müdürü Sinem Dedetaş’a ait. Tüm mühendislik işleri şirket bünyesinde hayata geçirilen deniz taksiler çevreci özelliğiyle de dikkat çekiyor. Mil başına 3 litre yakıt tüketecek deniz taksilerden beş tanesi elektrikle çalışacak.

Deniz taksilerin, taksi hizmetinin yanı sıra toplu ulaşımın gitmediği yerlerde de denizin kullanımına imkan sağlaması bekleniyor. Hem araç trafiğini hafifletmeleri hem de deniz yolunun kullanımını artırmaları hedefleniyor. Her yere yanaşabilecek tasarımlarıyla iskele bağımlılığını ortadan kaldırıp, istenilen yerde inilip binilmesiyle fark yaratıyorlar.

Araçlar tasarlanırken hem konforlu olmasına hem de her engel grubuna hitap etmesine dikkat edilmiş. Engelliler, bebek arabalı aileler, akülü araç kullananlar ve bisikletliler, yeni nesil deniz taksileri kolaylıkla kullanabilecekler.