İyi düşünelim iyi olsun

İyi düşünelim iyi olsun

mby-selcen-taninmisSektörün eylül ayında başlayan temposu ekim ayında da devam ediyor.
Cannes, Monaco, Genova derken sıra 6 Ekim’de İstanbul Boat Show’a geliyor.
Ancak gönüller ne kadar hoş; tartışmalı. Cannes’dan ödüllerle dönen sektörün önde gelen markalarının Türkiye temsilcileri umutlu olsa da tedirgin. Türkiye’nin siyasi ve ekonomik belirsizliği 2016’yı soru işaretlerine boğdu. Her ne kadar kasım ayındaki seçimlerden sonra aranan istikrarlı ortamın sağlanması beklense de kafalar biraz karışık. Avrupa ve Amerika’da başlayan, Türkiye’de de yansımalarını derinden hissettiğimiz kriz ortamı belli ki bir müddet daha devam edecek ancak iyi haber yavaş yavaş kara bulutların dağıldığı. Bu ayki konuk yazarımız Rupen Meyhanecioğlu “Umutlu olmamak için hiçbir sebep yok. Dünya piyasasının açıldığını biliyoruz. Bu krizden ilk çıkan ABD oldu. Şu anda satışlar orada çok iyi gidiyor. Hatta tekne bulmak bile zorlaşıyor” diyor.

Dileğimiz 6-11 Ekim tarihlerindeki İstanbul Boat Show’la birlikte Türkiye yat piyasasının da hareketlenmesi. İstanbul Boat Show bu yıl 35’inci yaşını kutluyor. 35 yılda Türkiye amatör denizciliğinde çok şey değişti. Bırakın 35 yılı son 15 yılda bile o kadar çok yol katettik ki… Artık bir tekne sahibi olmak eskisi gibi ulaşılmaz görünmüyor. Etrafımdaki her beş kişiden en az ikisinin bir yelkenli tekne deneyimi var, yelken kursları dolup taşıyor… Umuyorum bu ilerleme katlanarak devam eder.

Fuar, biz dergiler için de okurlarımızla biraraya geldiğimiz önemli bir platform. Okurlarımız için bu yıl özel konuklarımız var; Yılmaz Bayazıtoğlu ve Sibel Karasu, MBY Deniz Sohbetleri için fuar alanında olacaklar. Tüm okurlarımızı keyifli bir sohbete bekliyoruz. Organizasyonun içerik ve saatini ilerleyen sayfalarda bulabilirsiniz… Kendi deneyimlerini, okuduklarını, gördüklerini bizlerle paylaşacak iki konuğumuza ise şimdiden teşekkür ederim.

İyi okumalar…

Selcen Tanınmış
selcen@motorboatdergi.com