Olden 1545 açıldı

Olden 1545 açıldı

Samatya’da bulunan 550 yıllık Kapıağası Yakup Ağa Hamamı, Olden 1545 ismiyle İstanbul’un gastronomi dünyasına kazandırıldı.

Olden 1545 konuklarını tarihin derinliklerinden, lezzetin olağanüstü zevkine ve büyülü bir atmosfere davet ediyor… OLDEN 1772 efsanesi “OLDEN 1545” ile devam ediyor.

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk hamam eseri “Kapıağası Yakup Ağa Hamamı”nın büyüleyici atmosferi korunmuş.

Mimar Sinan’ın İstanbul’daki ilk hamam eseri “Kapıağası Yakup Ağa Hamamı” tüm ihtişamı ve büyüsüyle Gen Group yatırımcıları Alper Karavar ve Gürol Yığar tarafından Olden 1545 ismiyle İstanbul yeme-içme hayatına kazandırıldı. 550 yıllık tarihin büyüleyici yolculuğunda özel bir mekana ve dünyanın konuşacağı bir restorana dönüşen Olden 1545 mimarisi, dekorasyonu, özel ağırlama odaları, tarihin tüm izlerini barındıran barı, imza lezzetleri ve kokteylleriyle 2024’ün en çok konuşulacak mekanları arasında yerini alacak. Tarihin içinde bu özel gastronomi deneyimi için Olden 1772’yi ziyaret eden misafirlere, Olden 1545’de rezervasyon önceliği tanınacak.

Hamamın tarihi dokusu modern dokunuşlarla bezenmiş.

Sirkeci’de tarihi Muhsinzade Han’da Olden 1772 ile bir yıl gibi kısa bir zamanda yarattıkları muhteşem başarıyı yepyeni bir mekanda hayata geçiren Alper Karavar ve Gürol Yığar, tarihin izlerini sürmeye devam ediyor. Mimar Sinan tarafından yapılan ve 550 yıllık tarihi ile İstanbul’un en eski eserleri arasında yer alan Samatya’daki Kapıağası Yakup Ağa Hamamı’nı Olden 1545 ismi ile açan genç girişimciler, İstanbul’da yeme-içme hayatına yeni bir soluk getiriyor.

Zamanın içinde yok olan mekanlara dokunmayı ve onları anlamlandırmayı önemseyen Gen Group yatırımcıları tarihi yarımadada 16. yüzyılın dünyasından, anın biyografisini işleyerek Olden 1545 ile şehrin yeni bir sırrını da aralamış oluyor. Olden 1545, mimarisi ve mistik atmosferiyle büyülerken, özel menüsüyle de unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşatıyor.

Geçmişten Geleceğe Bir Lezzet Hikayesi

Genç şef Aykut Can Akın, Anadolu’nun geleneksel tatlarını dünya mutfağıyla buluşturuyor.

Mimar Sinan’ın 16. yüzyılda inşa ettiği bu muhteşem yapıyı Olden yaratıcıları günümüzün hikayesinde buluşturdu. Konuklar, Olden 1545’in taş duvarları, tarihi mermerleri ve orijinal hamam öğeleriyle sihirli bir anda buluşurken, Türk füzyon mutfağının en özel tatları ile unutulmaz bir lezzet yolculuğuna çıkıyor.

Mutfağının genç şef Aykut Can Akın ve ekibine emanet olduğu Olden 1545, farklı kültürlerden ilham alarak özenle hazırlanan menüsü ile misafirlerini geçmişin büyüsü ve modern dünyanın kurgusuyla eşsiz bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Akın, Anadolu’nun geleneksel tatlarını dünya mutfağı ile buluşturarak Türk füzyon mutfağının en yenilikçi tatlarını ve pişirme tekniklerini lezzetseverlerin beğenisini sunuyor. Tadım menüsü, soğuk-sıcak başlangıçlar, zengin kırmızı et, beyaz et, deniz mahsulleri, taze sebzeler, spesiyal kokteyller ve enfes tatlılar ile göze ve damağa hitap ederek, misafirlerine tam bir gastronomi deneyimi yaşatacak.

Mi’Mar, Mest, Latife, Pare, 1545, Fevk ve Mahperi Olden’ın imza kokteylleri arasında.

Tadım menüsünde yer alan Amuse Boushe, Füme Uskumru, Kuzu Gergan ve Deniz Mahsulu Kokoreç misafirlere küçük bir lezzet şöleni yaşatıyor. Başlangıç olarak; Bonfile Ezme, Çipura Ceviche, İçli Köfte ve Anadolu Peynirleri öne çıkarken, ara sıcakta Ahtapot Şiş, Kuzu Kebab Yakitori ve Deniz Mahsullü Kroket gastronomi dokunuşları ile zenginleşiyor. Izgara Deniz Levreği, Dry Aged Antrikot ve Lahos Tandır ana yemeğin favori lezzetleri arasında.

Anadolu Mutfağının geleneksel tatlılarından Yanık Sütlaç ve Bal Kabağına, Profiterol ve 1545 Kek eşlik ediyor. Yemek öncesi ve sonrası özel tariflerle hazırlanan muhteşem kokteyller ise Olden 1545’in bir başka iddiası… Mi’Mar, Mest, Latife, Pare, 1545, Fevk ve Mahperi Olden’ın imza kokteylleri arasında.

Zaman Tünelinde geçmişe yolculuk yaptıran More Than Old mekanın tarihsel izlerini en orijinal haliyle sunan çok özel bir bar…Taş duvarların ve orijinal tünel formu içinde dokuyu bozmadan inşaa edilen mermer bar ve mekana özel seçki müzikler zaman tünelinde bambaşka bir deneyim yaşatıyor.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.