İlk izlenim: Ibiza Grand Explorer

İlk izlenim: Ibiza Grand Explorer

Sağlam ve kaliteli tekneler üreten Norveç merkezli tersane, geniş yaşam alanları sunan Grand Explorer modeliyle fonksiyonel, güvenli ve konforlu bir tekne yaratmayı başarmış.

YAZI: Kadir Pirasoğlu FOTOĞRAFLAR: Ibiza Boat arşivi

Sektörde 40 yıllık tekne inşa deneyimi bulunan Norveçli Ibiza Boats, son 30 yıldır tekneciliği daha basit ve daha iyi hale getirmek hedefiyle fonksiyonel tasarıma sahip, denize elverişliliğin ve sağlamlığın ön planda tutulduğu modeller üretiyor. Tasarımda tercih edilen V gövde şekli ve keskin pruva yapısıyla tekneler dalgaları bıçak gibi yararak seyrederken sert havalarda yumuşak ve keyifli bir seyre imkân tanıyor.

Tersanenin hali hazırda 6-8 metre arası Bow Rider, Touring ve Explorer olmak üzere üç farklı segmentte 10 modeli bulunuyor. Grand Explorer, iki modelden oluşan Explorer serinin 9,11 metre boya ve 2,95 metre enindeki büyük modeli.

FONKSİYONEL TASARIM

Ibiza Grand Explorer, ilk görünüşte boyuna göre oldukça uzun ve büyük hissettiren bir tekne. Kuzeyli kökenleri sayesinde sportif görünmekle kalmıyor, aynı zamanda alışılmadık derecede sağlam ve dayanıklı bir yapıda tasarlanmış. Fiberglasstan yapılan gövdesi sert havalarda bile stabil ve konforlu seyir yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde geliştirilmiş.

Teknenin kıç tarafından havuzluğa girdiğinizde L şeklinde bir oturma grubu ve iki parçalı, istendiğinde kaldırılabilen portatif bir yemek masası bulunuyor. Sekiz kişinin rahatlıkla oturup sosyalleşebileceği havuzluğun kıç tarafındaki bank tarzındaki oturak istendiğinde katlanabiliyor. İskele taraftaki oturma grubunun altı ise usturmaça, halatlar ve deniz oyuncakları için depolama alanı olarak ayrılmış. kaydırmazlık özelliğe sahip, kullanımı ve bakımı kolay, gri renkte suni tikle kaplanmış.

Havuzlukta L şeklinde bir oturma grubu ve iki parçalı, portatif bir yemek masası bulunuyor.
Havuzlukta L şeklinde bir oturma grubu ve iki parçalı, portatif bir yemek masası bulunuyor.

Derin asimetrik sancak güverte dizaynı sayesinde geniş yan yürüme yollarından baş üstüne geçiş kolay, yüksek küpeşteler ve tutamaklar güven veriyor. Ön güvertede geniş güneşlenme alanları ve elektrikli ırgata sahip derin bir demirleme dolabı yer alıyor. Baş taraftan yanaşarak yolcularını indirmeyi tercih eden tekne sahipleri için ırgatın kıç tarafa montajı da mümkün ve burası için bodoslamada usturmaça görevi gören özel koruma bulunuyor.

Tek başına yapılan seyirlerde, yanaşma ve ayrılmalarda tekne sahibinin işini kolaylaştırmak için içeridekine ek olarak bir dümen de havuzluğa yerleştirilmiş. Havuzluk dümeninin yanındaki iki bölmeli sürgülü kapıdan teknenin salonuna geçiliyor. Güneşli günlerde bu kapı salona geniş bir açıklık oluşturmak için kenara itilebiliyor. Böylece ana dümenin yanındaki bir yan kapı ve opsiyonel açılabilir soft-top tavan sayesinde salona bol miktarda gün ışığı ve temiz hava giriyor.

Yan güverte hem kullanımda kolaylık hem de hava sirkülasyonu sağlıyor.
Yan güverte hem kullanımda kolaylık hem de hava sirkülasyonu sağlıyor.

Yan güverte kapısı manevra yaparken, halat bağlarken ve başüstüne hızlıca çıkış için kolaylık sağlıyor. Dümen mahallinde standart olarak sunulan 12inç’lik chartplotter ve teknenizi rahatça kontrol edebileceğiniz tüm seyir ekipmanlarına erişebiliyorsunuz. Grand Explorer’ın makine konusunda her türlü ihtiyaca göre geniş bir alternatif listesi sunuyor. Tercihinize göre Mercury ve Suzuki çift 150, çift 200hp veya tek 350, 400hp makinelerle donatabiliyorsunuz.

Baş altında banyolu bir kamara yer alıyor.
Baş altında banyolu bir kamara yer alıyor.

KONAKLAMA İMKÂNI

Salonun girişinde iskele tarafta dört kişilik bir yemek masası var, ön kısmındaki oturma bölümünün her iki yana yatan arkalığı sayesinde seyir halindeyken bu bölüm ileri bakan bir koltuk haline getirilebiliyor. İstenildiğinde masa aşağı doğru indirilip ek minderlerle birlikte burada iki kişilik bir yatak alanı yaratılabiliyor. Ayrıca oturma gurubunun altında tek kişilik konaklamalar için tüp şeklinde bir kabin var. Sancak taraftaysa eviyeli, ocaklı küçük bir mutfakla dümen koltuğu ve hemen altında buzdolabı yer alıyor.

Grand Explorer’ın alt güvertesine indiğinizde baş tarafta çift kişilik bir yatak bulunuyor. Yatağın altı geniş saklama alanları için ayrılmış. Karşılıklı gövde pencereleriyle kamaranın yeterince gün ışığından yararlanması sağlanmış. Sancak taraftaysa bir banyo var.

Teknede sunulan Wallas dizel ocak, Dizel Eberspaecher D4 ıstıcı, Dizel Eberspaecher Hydronic su ısıtıcı gibi opsiyonlarla denizde jeneratöre ihtiyaç duymadan zaman geçirebilmeniz amaçlanmış.

Grand Explorer tercihinize göre Mercury ve Suzuki çift 150, çift 200hp veya tek 350, 400hp makinelerle donatılabiliyor.
Grand Explorer tercihinize göre Mercury ve Suzuki çift 150, çift 200hp veya tek 350, 400hp makinelerle donatılabiliyor.

KARAR

Grand Explorer, kuzeyli tekne üretim tecrübesi sonucunda ortaya çıkmış, kaliteli işçiliğe, malzeme ve donanım seviyesine sahip kullanışlı bir tekne. Kendini kanıtlamış omurga ve güverte tasarımı sizi her türlü hava ve deniz koşulunda güvenli, emniyetli ve güçlü hissettirecektir.

TEKNİK ÖZELLİKLER

Boy 9,11m
En 2,95m
Deplasman 3.1 ton (makine hariç)
Makineler 300-450hp arası dıştan takma
Yakıt kapasitesi 300 litre (standart) veya 480 litre (opsiyonel)
Tatlı su kapasitesi 73 Litre
Pss su kapasitesİ 42 Litre
Başlangıç Fiyatı Güncel fiyat için firmayla iletişime geçiniz
İletişim aquavizyon.sahibinden.com

Ibiza Grand Explorer, ilk izlenim yazısı Şubat 2024’te 194 nolu sayımızda yayınlanmıştır.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.