İlk izlenim: Ibiza Grand Explorer

İlk izlenim: Ibiza Grand Explorer

Sağlam ve kaliteli tekneler üreten Norveç merkezli tersane, geniş yaşam alanları sunan Grand Explorer modeliyle fonksiyonel, güvenli ve konforlu bir tekne yaratmayı başarmış.

YAZI: Kadir Pirasoğlu FOTOĞRAFLAR: Ibiza Boat arşivi

Sektörde 40 yıllık tekne inşa deneyimi bulunan Norveçli Ibiza Boats, son 30 yıldır tekneciliği daha basit ve daha iyi hale getirmek hedefiyle fonksiyonel tasarıma sahip, denize elverişliliğin ve sağlamlığın ön planda tutulduğu modeller üretiyor. Tasarımda tercih edilen V gövde şekli ve keskin pruva yapısıyla tekneler dalgaları bıçak gibi yararak seyrederken sert havalarda yumuşak ve keyifli bir seyre imkân tanıyor.

Tersanenin hali hazırda 6-8 metre arası Bow Rider, Touring ve Explorer olmak üzere üç farklı segmentte 10 modeli bulunuyor. Grand Explorer, iki modelden oluşan Explorer serinin 9,11 metre boya ve 2,95 metre enindeki büyük modeli.

FONKSİYONEL TASARIM

Ibiza Grand Explorer, ilk görünüşte boyuna göre oldukça uzun ve büyük hissettiren bir tekne. Kuzeyli kökenleri sayesinde sportif görünmekle kalmıyor, aynı zamanda alışılmadık derecede sağlam ve dayanıklı bir yapıda tasarlanmış. Fiberglasstan yapılan gövdesi sert havalarda bile stabil ve konforlu seyir yapabilmesine olanak sağlayacak şekilde geliştirilmiş.

Teknenin kıç tarafından havuzluğa girdiğinizde L şeklinde bir oturma grubu ve iki parçalı, istendiğinde kaldırılabilen portatif bir yemek masası bulunuyor. Sekiz kişinin rahatlıkla oturup sosyalleşebileceği havuzluğun kıç tarafındaki bank tarzındaki oturak istendiğinde katlanabiliyor. İskele taraftaki oturma grubunun altı ise usturmaça, halatlar ve deniz oyuncakları için depolama alanı olarak ayrılmış. kaydırmazlık özelliğe sahip, kullanımı ve bakımı kolay, gri renkte suni tikle kaplanmış.

Ibiza Grand Explorer, ilk izlenim yazısının devamnını Ocak 2024 sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.