Tek Başına Ayrılma Manevrası

Tek Başına Ayrılma Manevrası

Ayrılma manevraları pek çok kişinin korkulu rüyasıdır. Tek başına olmanın önemli bir güvenlik yönü tek başına neleri yapıp, nelerin çok zor veya tehlikeli olduğunu görerek, ona göre hareket etmektir.

Eğer tek başınaysanız 18 metre boyundaki bir tekneyle aborda olduğunuz bir yerden ayrılırken bir plan yapmanız gerekir. Teknenin kontrollerini ve çevre etkilerini avantajınıza kullanacak şekilde gerçekleştirmelisiniz. Bu örnekte teknemiz çift makineli ve baş manevra pervanesi var. Sancaktan abordayız ve bizi sahile hafifçe iten bir esinti ve kıçtan gelgit akıntısı var.

İlk adım, daima ne olacağını ve nasıl olacağını hesaplamak. Tüm halatları aynı anda fora edersek tekne ilk anda rüzgârla ilerlemez ancak akıntı bizi ileri ittikçe rüzgâr da rıhtımın ucunda döndürmeye çalışır ve hem rüzgâr hem akıntı bizi diğer teknelere doğru itmeye devam eder. Tehlikeleri belirlediğimize göre, pontonumuzun köşesi ve diğer tekneler varken nasıl avara olmalıyız?

Bir şey yapmadan önce makinelerinizin devrede olduğunu, şanzımanların çalıştığını ve baş manevra pervanesinin faal olduğunu kontrol edin. Sonra pürmeçeleri fora edin, böylece yalnızca baş ve kıç halatlar kalsın. Dikkat ederseniz baş halat oldukça boş, kıç halat ise akıntıyla oldukça gergin. Ayrıca usturmaçaların doğru konumda olduğundan emin olun, baş tarafı pontondan uzaklaştırmak zorundasınız ve bu kıç tarafı ponton yönünde itecektir.

Kontroller tamamlanınca önce baş halatı alın ve yeniden kullanmanız olasılığına karşı kıça doğru yürürken yan güverteye serin. Sonra kıç halatı almaya hazırlanın. Halatın gergin tarafını hafifçe çekerek fora öncesinde yükü biraz azaltmayı deneyin ve halatın koçboynuzundan gerideki bölümünü roda edin. Artık tekneyi tutan son bölümü pontondan veya tekneden fora edin ve tekneye geçerek yavaşça kontrollere doğru ilerleyin. Sonra teknenin ponton boyunca ilerlemeye başlayıp başlamadığına bakın, eğer ilerliyorsa ponton tarafındaki makineye hafifçe tornistan verin, tekne duracak ve kıç taraf pontondan biraz açılacaktır. Manevra pervanesini baş tarafı pontondan epeyce açacak şekilde kullanın. Bu kıç tarafı daha yakına çekecektir, çok yakına gelmesini önlemek için dış makineye ileri yol vermeniz gerekir. Bu tekneyi döndürür ve kıç tarafı açığa çıkarır.

Tek Başına Ayrılma Manevrası yazısının devamnını Şubat sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.