Sınırlı Mürettebatla Seyir

Sınırlı Mürettebatla Seyir

Deneyimli yelkenci Pip Hare, balon manevralarında kavança teknikleriyle ilgili bilgiler veriyor.

İki kişiyle balon kavançası oldukça zordur. Tekne yüksek hızda ilerler, kritik zamanlama ve büyük yükler söz konusudur. Bu yazıda her boy teknede ve her rüzgârda kullanılabilen asimetrik balonun güvenle içeriden kavança edilmesini konu alıyoruz.
İçeriden kavança, balonun ıskota köşesinin yelkenin orsa yakasıyla baş istralya arasından geçirilerek yapılan manevradır ve çok kısa cıvadralı tekneler dışında her teknede kullanılabilir. Ben de bu tekniği teknem 60ft IMOCA Medallia ile tek kişiyle kavança atarken kullanırım.

Sınırlı mürettebatla balon kavançasının büyük risklerinden biri yelkenin mandar köşesinin orsa yakası üzerinde dönmesi veya tüm yelkenin baş istralyaya dolaşmasıyla “kadeh” şeklinde olmasıdır.
Bu genellikle balonda çok az ıskota gerginliği olduğunda ve/veya yelkenin öne aşırı uçmasıyla mandar köşesinin başıboş kalarak karmaşa yarattığında yaşanır. Bir kişi ıskotaları yönettiğinde, yeni ıskotanın doldurulması zaman alır ve balonun dolaşması büyük bir risktir.

Bu kavança tekniği yelkeni kavança öncesinde rüzgârüstüne çekerek balonun mandar köşesinde sürekli olarak pozitif yük bulundurmayı amaçlar. Dümenci balonun mandar köşesinin rüzgâraltı yönünde dolu kalmasını sağlarken trimci ıskota köşesini rüzgârüstüne çeker.
Trimci ıskotayı bir vinçle almak zorunda kalsa bile serdümen yelkenin dolaşmasını önleyebilmelidir. Bu metot pratik gerektiren, sabır ve kendine güvenle her rüzgârda işe yarayan bir tekniktir.

KAVANÇA ÖNCESİ MANEVRALAR

Hazırlık için bol zaman ve alan ayırın. Aranızda menevrayı konuşun ve her ikinizin de hazır olduğundan emin olmak için her defasında aynı kontrol listesinin üzerinden geçin. Takılmalar ve dolaşmaları yönetecek ekstra bir el olmadığından, karmaşa riskinin azaltılması için halatların hazırlanması gereklidir.

Yeterince pratik yapıldığında iki kişiyle hafif havada veya küçük bir balonla kavança tam bir ekiple yapılan kavançayla aynı hızda atılabilir. Ancak, büyük balonlarla ve sert havalarda tek kişinin balonu diğer tarafa almasına yeter zaman ayırmak için çok daha fazla alana ihtiyacınız olacaktır. Kavança için önünüzde yeterli alan bulunduğundan emin olun ve manevra için erken hazırlanın.

Sınırlı Mürettebatla Seyir yazısının devamnını Şubat sayımızda okuyabilirsiniz.

Dergimizi Turkcell Dergilik ve Magzter uygulamasını IOS ve Android tabanlı tablet ve telefonlarınızdan indirerek okuyabilirsiniz.