Teos Marina’da acil müdehale tatbikatı

Teos Marina’da acil müdehale tatbikatı

Teos Marina Acil Müdahale Tatbikatı

Teos Marina’da olası bir tehlikeli duruma karşı ekim ayının ilk haftasında acil müdahale planı kapsamında bir tatbikat yapıldı.

Acil Durumlarda Müdahale Planı kapsamında ilk önce deniz çevresinin petrol ve diğer zararlı maddeler ile kirlenme riskinden korunması için yapılması gerekenler hakkında teorik ve pratik eğitim verildi. Eğitim sonrasında Teos Marina liman personelinin ve MEKE firması yetkilisi Yasin Latif Yazan ve ekibinin katıldığı tatbikat dikkatle uygulandı. Tatbikat sırasında senaryo gereği, manevra esnasında iskeleye çarpan bir teknenin tankında delinme yaşandığı ve denize fuel oil döküldüğü tespit edildi. Olayı öğrenen acil müdahale ekibi olay yerine gerekli malzemelerle gelerek müdehalede bulundu. Önce denize bariyerler serpilerek petrol sızıntısının yayılmasının önüne geçildi. Petrol sızıntısı yaşanan alanın bariyer çevrilmesinin ardından, temizleme çalışmasında kullanılacak malzeme kısa sürede kuruldu.

Denize bırakılan skimmer adındaki araçla yüzey sıyırıcı deniz pompası, bağlı olduğu motopomp vasıtasıyla çalıştırıldı. Vakumlu yüzey temizlik pompasıyla deniz yüzeyinde biriken petrol sızıntısı geçici depolama havuzuna çekilerek, deniz yüzeyi petrol sızıntısından temizlendi. Tatbikatın son aşamasında da denizden çekilen atıklar, Teos Marina katı atık depolama sahasına getirilerek buradaki atık tanklarına alındı.

Teos Marina böylece güvenlik ve çevre konularında peş peşe yaptığı tatbikatlarla her türlü tehlikeli duruma karşı acil müdahaleye hazır olduğunu bir kez daha göstermiş oldu.